0-6 Yaş Zekâ Gelişimi

0

Çocuklarda Gelişim

Bebeklerin gelişiminde; doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrasında çevre etkisi önem taşımaktadır.  Bu durum bebeklerde ve çocuklarda, fiziksel gelişimi etkilediği kadar, zekâ gelişimini de etkilemektedir. Annenin beslenmesi, psikolojisi, bebeğin doğum öncesindeki kritik durumlarıdır. Doğum esnasında yapılan hatalar, ters doğum, kordon dolanması da bebeğin gelişimine olumsuz etki yaratan durumlardır. Doğum sonrası bebeğin beslemesi, bulunduğu çevre ve bakımı da zekâ gelişiminde etki eder. Tüm bu çevre etkisi kadar kalıtım da çocukların zekâ gelişiminde önemli rol oynar. Çocuğun genlerinde yazılan bilgiler, gereken olgunlaşma seviyelerinden sonra açığa çıkar. Kısaca toparlayacak olursak; çocuğun Zekâ Gelişimi, kalıtım ve çevre etkisiyle beraber gelişmektedir. Zekâ Gelişimi, belli yaşlarda (özellikle çocuklar için) hızlı olabilmekte iken belli yaştan sonra yavaşlamaktadır.  Fiziksel gelişim uzun yıllar sürse de zihinsel gelişim 5 yaşa kadar şekillenir ve zekâ yapısının %80’ini bu yaşa kadar tamamlanır.

 

0-6 Yaş Nedir?

Çocuklarda, özelikle Zekâ Gelişimi için 0-6 Yaş arası çok değerlidir. Anne karnında 3 aylık iken, bebeğin beyin hücrelerinin gelişiminin başladığı gözlemlenmektedir. Bu durumda zihinsel gelişim ve zekâ gelişiminin de anne karnında başlamış olduğunu anlayabiliriz. Doğum öncesi ve doğum sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlarla beraber çocuğun zekâ gelişi için doğum sonrası da çok mühimdir. En kritik dönem dediğimiz 0-6 Yaş Zekâ Gelişimi, belli aralıklarla farklı gelişimler gösterir.  0-6 Yaş bir bütün Zekâ Gelişim aralığı olsa da belli ölçütlerle yaş gruplarına ayrılarak, birbirinden farklı gelişimler gösterir.

 

0-6 Yaş Zekâ Gelişim Evreleri

 1. 0-3 ay arası bebeklerde açığa çıkan ilk zekâsal tepki reflekstir. Açlık hissinden hareketle bebek etrafındaki her şeyi yiyebileceğini düşünerek ağzına götürür. Sadece kendini hisseder.

 

 1. 3.  ayında sonra zekâsal gelişimiyle beraber, bebek etrafındaki varlıkları, kendinden başka canlıları algılamaya başlar. 
 2. 3-4 aylık bebek olduğunda etrafındaki canlıları ses tonundan algılamaya başlar.

 

 1. 8.  ayına yaklaştığında nesneleri algılamasıyla beraber çabalarının bir anlamı olur. 
 2. 1 yaşına geldiğinde yürümenin ilk başlangıcı gerçekleşir ve etrafını araştırmaya başlar.

 

 1. 12-18 ay aralığında zekâsal olarak değişik yollar üretmeye başlar. Hedeflerine ulaşmak için bu yolları denemeye ve tekrar eden hareketleri taklit etmeye de çalışır. 
 2. 24. ayına kadar da nesnelere anlamlar yüklemeye başlar ve simgeleştirdiği nesnelerle plan yapabilir. Bu şekilde yanında olmasa da etrafındaki bireyler hakkında düşünceler üretir. 
 3. 2-3 yaşta, nesneleri şekillerine göre büyük, küçük olarak ayırır ve ana renkleri öğrenerek eşleştirme yapabilir. 
 4. 3-4 yaş arası çocuk, hayal dünyasına giriş yapar. Yapmaya başladığı eşleştirmeler ve ayırt etmeler bu yaş aralığında çokça gelişir. Sadece benzer değil farklı nesnelerin de ayırımını yapmaya başlar. Renklerin adlarını öğrenmesi de gelişir. 
 5. 3 yaş döneminde kendi dünyasından çıkıp etrafı ile ilgilenmeye yani sosyalleşmeye başlar. Böylelikle dil gelişimi de hızlanır. 2-3 kelime ile cümle kurmaya başlar. Cinsiyet ayrımının farkına varır. 
 6. 4-5 yaş aralığında da olaylar karşısında nedenleri anlamaya çalışır ve sonuçları ile yakından ilgilenir. Sayıları da öğrenmeye başlamasıyla beraber ritmik sayabilir. Artık 6 ana renkten 8 renge kadar tanır.  
 7. 5-6 yaşa geldiklerin de ise artık mantık çerçevesinde düşünceler üretirler. Kavram öğrenmek bu dönemde hız kazanır. Sağı solu neresi bilir. Rakamları sadece saymaz 1-10 arasındaki sayıları tanımakla beraber isimlerini de söyler. Çizimler, yazmaları gelişir, okuma yazma isteği ile adını yazar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku