0 ila 12 Ay Arasında Bebeğinizin Gelişimini Teşvik Etmek

0

0 ila 12 Ay Arasında Bebeğinizin Gelişimini Teşvik Etmek

Ebeveynlik her aşamada zor olabilir. Ebeveyn olarak sahip olduğumuz temel görevler vardır; örneğin, çocuğumuzu güvende tutmak, sağlıklı tutmak, sıcak tutmak, beslemek, onlara nasıl iyi davranacaklarını öğretmek vb.… Ama aynı zamanda çocuğumuzla destek olmak için güçlü bir bağ kurma görevimiz de vardır. Yeni doğmuş bir bebekle, güçlü bağ kurmak bebeğinizin doğduğu andan itibaren başlayabilir. Zihinsel gelişim bu dönemde bebeği hayata hazırlar.

Fiziksel temas, beslenme, kucaklaşma ve onlarla konuşma gibi basit şeyler, bebeğinizle bu bağı veya ‘bağ’ kurmanın temel adımlarıdır. Büyüdükçe bu faaliyetler devam edebilir, ancak ebeveynliğin hayati önem taşıyan bir diğer yönü de bebeğinizle oyun zamanından zevk almak ve onu teşvik etmektir. Oyun zamanı size çocuğunuzla oyun oynamanın keyfini çıkarma ve ayrıca gözlem, dokunma, konuşma, motor becerileri, koku alma, tatma ve çok daha fazlasını geliştirmelerine yardımcı olma fırsatı verir. Bu yazıda, bebek gelişimi gibi konularda desteklemek ve teşvik etmek için ilk on iki ayın her aşamasında bebeğinizle neler oynayabileceğinizi inceliyoruz.

Doğumdan İtibaren

Yeni doğan bebekler doğdukları andan itibaren öğreniyorlar. Bu aşamada, kalkınma için en önemli desteklerden bazıları şunlardır:

 • Bol fiziksel temas halinde olun ve göz teması kurun.
 • Bebeğinizle konuşun ve yanıt bekleyin. Ellerin hareketi veya biraz gürültü olabilir, ancak bu, onlara konuşma sanatını (konuşma, dinleme, cevap verme, dinleme) biriyle sohbet etmenin temel ‘sıraya koyma’ becerilerini öğretmenin başlangıcıdır.
 • Araştırmalar, bebeklerin pastel renkler yerine güçlü ana renklere tepki verdiğini göstermiştir. Onları canlandırmak ve çekmek için parlak büzülme renkleri kullanın.
 • Bebeğinizin yerde bir minderin üzerine uzanmasına ve esnemesine ve serbestçe hareket etmesine izin verin.

Unutmayın: Önce güvenlik! Bebeğinizi her zaman bu aşamada denetleyin.

Bir Aydan İtibaren

Bu aşamada, bir yetişkin ona gülümsediğinde bebeğiniz gülümsemeye başlayabilir.

Eşyaların hareketini de gözleriyle takip edebilirler. Bu aşamada gelişimi teşvik etmek için:

 • Bebeğinizin çevresinde olup bitenleri görebilmesi için destekleyici bir sandalye kullanmayı deneyin.
 • Mümkün olduğunca sık konuşun, gülümseyin ve bebeğinizle şarkı söyleyin. Bu gelişimi teşvik etmek için bebeğinizle “konuşma” sürelerine devam edin.
 • Odaklanma ve koordinasyon becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak için parlak renkli cep telefonlarını, çıngırakları ve oyuncakları bebeğinizin yanına asın.

6 Aydan İtibaren

Bu aşamada bebekler genellikle uzanıp bir şeyler yakalayabilirler ve çoğu zaman aldıkları her şeyi ağza götürürler! Gevezelik ve taklit sesleri dahil daha fazla ses çıkararak konuşma gelişimlerini genişletmeye devam ederler. Sağlıklı gelişim konusunda anne ve babalara önemli ölçütler düşüyor. Bu aynı zamanda bebeklerin, tamamen aşina olmadıkları insanlarla birlikteyken “garipleşmeye” başlayabilecekleri bir aşamadır. Bu aşamayı destekleyebileceğiniz birçok yol vardır:

 • Çocuğunuzun ayaklarını döndürme ve kavrama dahil olmak üzere kaba motor becerilerini teşvik etmek için yerde bir minderin üzerine uzanmasına izin vermeye devam edin.
 • Minderlerinin ve oyun alanlarının etrafına alıp tutabilecekleri oyuncakları bırakmaya devam edin.
 • “Anne”, “DaDa”, “Güle Güle” gibi kelimeleri veya cümleleri öğreterek kelimelerin anlamını tanıtmaya başlayın.
 • Kollarını yukarı ve aşağı kaldırmak için oyunlar oynayın- “yukarı” ve “aşağı” kelimelerini tanıtın.
 • Birlikte bakabileceğiniz ve öğeleri gösterebileceğiniz ve öğelerin adlarını söyleyebileceğiniz kitapları tanıtın.

9 Aydan İtibaren

Daha önce olduğu gibi oyuncaklarla ve aktivitelerle canlandırmaya devam edin ve bebeğinizin sahip olduğu oyuncakların çeşitliliğini ve türünü genişletin. Ek olarak, bebeğinizin motor gelişimini ve hareketliliğini mümkün olduğunca teşvik edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku