Arabası Olanların Yanında Bu Belge Yoksa1.185 TL Para Cezası Ödeyecek!

Para Cezası

0

Araç kullananlar Para Cezası ödemek durumunda kalabilecek!Gün içerisinde birçok kişi trafiğe çıkıyor. Bu çerçevede tüm vatandaşları ilgilendirmekte olan bir düzenleme yapıldı. Son düzenleme ile birlikte Temmuz ayı ile birlikte araç kullanan vatandaşların psikoteknik belgesine sahip oma şartı aranıyor. Bu belgenin denetim ile birlikte yanında olmadığı anlaşılan araç kullanıcılarına 1.185 lira para cezası uygulanıyor.

para cezası

Ülkemizde bulunmakta olan ticari araç sürücüleri ile ilgili olarak bu aşamadan sonra psikoteknik belgesi koşulu getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihinden başlamak üzere psikoteknik belgesi bulunmayan vatandaşlara para cezası kesiliyor. Bunun yanı sıra ayrıca sürücüler trafikten men cezası da alıyor. Belge ile birlikte birçok meslek kolunun bu mesleği yapıp yapamayacağına karar veriliyor.

Testte Neler Var?

Psikoteknik değerlendirme süreci içerisinde  sürücü kapasitesinin aşağıda belirtilen ölçüde ki yetenekleri test edilmektedir.

 

Zihinsel Yetenek ve Beceriler:

 

Dikkat seviyesi ölçülmektedir.

 

Anlama ve Değerlendirme

 

Hız ve Mesafe Algılama yeteneği ölçülmektedir

 

Geniş Görüş Alanında Uyarana Dikkat Etme

 

Şekil Algılama noktabında Görsel Süreklilik

 

Psikomotor Yetenek ve Aynı Zamanda  Beceriler

ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ 10 AYDA 247 BİN 379 ARAÇ KONTROL ETTİ. (FATİH KEÇE/ADANA-İHA)

Tepki Hızı ölçülmesi

 

Koordinasyon Düzeyi seviyesinin ne kadar olduğu

 

Psikoteknik belgesi nereden temin edilir?

Şehirlere göre farklılık göstermekte olsa da genel olarak fiyatı benzer aralıklarda bulunmaktadır. Ortalama 150 Lira olan belge, tespit edilmiş olan devlet kuruluşlarından veya aynı şekilde kabul edilen özel kuruluşlardan alınabilmektedir. Belge sahibi talebinde bulunan sürücülere, muhakeme testi, dikkat testi uygulanmaktadır.

Para Cezası

 

Bunlarla birlikte ayrıca seçici dikkat testi, koordinasyon testi, , görsel süreklilik testi, çarpışma tahmin testi, hız mesafe tahmin testi, kişilik testi, çevresel görsel görüş testi, görsel algı bellek testi tepki hızı testi ve aynı zamanda trafiğe ilişkin görüş testi olacak şekilde üzere 12 farklı test uygulanmaktadır.

 

Belgesi olmayana ceza

Kolluk kuvvetleri yapmış olduğu denetlemeler ile birlikte belgesi bulunmayan sürücülere ceza yazmaktadır. 2021 senesinde bu cezalar 1.185 TL para cezası olarak tespit edilmiş bulunuyor. Bunun dışında belgesi bulunmayan sürücü 2 sene trafiğe çıkamayacak. Araç kullanıcılarının belirtilen kriterlerdeki belgelerini alarak yola çıkmaları ve bu doğrultuda hassas olmalarına önem veriliyor. Bu çerçevede gün içerisinde trafik polisleri tarafından ciddi bir denetleme yapılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku