1 Yaş Zekâ Gelişimi

0

1 Yaş Zekâ Gelişimi

İÇERİK

1 yaş zekâ gelişimi adım adım izlenirse eğer bebeğinizin mucizelerine tanıklık edebilirsiniz. Her ay farklı bir gelişim sergileyen bebeğiniz, henüz ilk yaşında beklediğinizden daha çok yetiye sahip olacaktır. 1 yaşına gelen bebek çevresindeki yaşıtlarına karşı ilgi duyar ve onlarla oyun oynama isteğine sahip olur. Bu nedenle bebeğinizin yaşıtları ile vakit geçirmesini sağlayarak sosyal zekasının artmasına yardımcı olabilirsiniz. Öğrenmeye karşı meraklı olan bebek her şeyi eline almak isteyebilir ve nasıl çalıştığını merak edebilir. Bu nedenle ev içerisinde daha fazla eşyaya sahip olmak isteyecek ve her bulduğu eşyayı incelemekten kendisini alamayacaktır. Bebek henüz başkasına ilgi gösterilmesine hazır değildir, bu nedenle bütün ilgiyi almak isteyecek ve dikkatinizi çekmeye çalışacaktır.

Günde 10 ile 13 saat arasında uyku, bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunacaktır. Bu nedenle uyku düzeni ihmal edilmemeli ve günde iki kere ara uyku uyutulmalıdır. Bebeğin öğlen uyuduğu uykunun yanı sıra akşam sıralarında uyuduğu uyku da 1 yaş zekâ gelişimine etki eder. Ek gıda almaya başladıktan sonra bebeğinize taze meyvelerin sularını sıkarak verebilirsiniz. Ancak bu meyve sularının hazır olmamasına ve katkısız olmasına dikkat etmelisiniz. 24 ay boyunca anne sütü tüketen bebeklerin de gelişiminin daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir.

Bebeğin Zekâ Gelişimine Nasıl Katkı Sağlanır?

Bebeğin 1 yaş zekâ gelişimi kendi halinde ilerlerken, ebeveynler de çeşitli yapacakları aktivitelerle bu gelişime katkıda bulunabilirler. Renklerin daha çok ön planda olduğu ve bebeğin dikkatini çekebilecek oyunları elde edebilirsiniz. Renkleri tanımasını ve farklı kavramların ne olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebekler bu dönem içerisinde aynı ve farklı gibi terimleri öğrenebilecektir. Bu nedenle aynı olan eşyalarla yapacağınız etkinliklerde algılamasını daha da kolay kılabilirsiniz. Bebeğiniz artık sizin konuşmalarınızdan ne demek istediğinizi anlayabilecek bir zekaya sahip olacaktır. Bu nedenle ona hayır dediğiniz zaman bunu anlayacak ve ona göre davranışlarında da değişiklikleri meydana getirecektir. Bebeğin zekasının olumlu yönde etkilenmesi isteniyor ise yanında izlenilen film ve dizilere dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğin yanında davranılan her davranışı ileride bebekte görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku