2 Doz Sinovac Aşısı Olanlar Riskte!

2 Doz Sinovac Aşısı Olanlar Riskte!

0 1.261

2 Doz Sinovac Aşısı Olanlar Riskte!

Bakan Fahrettin Koca, Covid~19 sonucu hayatını kaybedenlerin yaklaşık yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişiler olduğunu söyledi. Fahrettin Koca ayrıca şu anda aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu da belirtti.

Tek doz yapılan aşının koruyuculuk açısından yeterli olmadığını söyleyen Fahrettin Koca, vakaların şu anda en yoğun olarak 15 ile 45 yaş grubu arasında görüldüğünü söyledi.

Bakan Fahrettin Koca ayrıca 2 doz Sinovac aşısının üzerinden tam 3 ay geçenlerin, 3. doz aşı olması gerektiğini de vurguladı.

“Özellikle de elimizdeki veriler üçüncü aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ise ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor. Yani 2 doz inaktif aşısı yaptırmış kişi kesinlikle rahat hareket etmemeli, 3 ay sonra da yeni aşısını yaptırmalıdır.”

Fahrettin Koca, mRNA aşısı için ise “İki aşının mutlak yapılması gerektiğini zaten biliyoruz. mRNA aşısı için hatırlatma dozu için yaptığımız çalışmalarda koruyuculuğunun devam ettiğini de biliyoruz. 8 ay sonra riskli grupta daha önemli olduğunu da biliyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.