Araç kullanıcıları 150 Lira Ödeme Yaparak Belgeyi Almaları Gerekiyor! Almayana 2 Yıl Trafik Men Cezası!

Trafik Men Cezası

0

trafik men cezası

2 Yıl Trafik Men Cezası! Ülkemizde araç kullanan herkesin mutlaka bunu bilmeleri gerekmektedir. Yapılan açıklamalar çerçevesinde araç kullanıcılarının yetkili merkezlerden temin edecekleri psikolojik sağlığının her hangi bir sıkıntı içerisinde olmadığını onaylayan raporları kısa süre içerisinde alması gerekmektedir. Ortalama 150 lira olarak fiyatı bulunan psikoteknik belgesi bulunmayan araç kullanıcılarına bin 185 lira para cezası verilebiliyor. Sürücüler bunun dışında 2 yıl trafiğe çıkmaları da ayrıca mümkün olmayacak.

Trafik Men Cezası

Ülkemizde çalışmakta olan ticari araç sürücüleri ile ilgili olarak psikoteknik belgesi şartı bulunuyor. 1 Temmuz 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yanında psikoteknik belgesi bulunmayan sürücülere para cezası veriliyor ve sürücüler bununla birlikte ayrıca trafikten men cezası alıyor. Belge ile birlikte uzun yol, kargo veya insan taşımacılığı ve bunların yanı sıra ağır araç sürücülüğü yapmakta olan vatandaşların bu işe uygun olup olmadığı tespit ediliyor. Trafik men cezası ile birlikte birçok sürücü anlık olarak şoförlük yapamayacak.

 

Psikoteknik belgesi

trafik men cezası

Şehirlere göre bu belgenin temin edilmesinin fiyatında değişiklik olabiliyor. Fakat ülke genelinde ortalama olarak 150 TL gibi bir ortalama ile çeşitli merkezlerde sunuluyor. Devlet tarafından bu belgeler verildiği gibi aynı zamanda izin verilmiş olan çeşitli özel kuruluşlarda bu belgenin alınmasında yardımcı olabiliyorlar.  Belgeyi almak isteyen sürücülere bir takım testler uygulanıyor. Bunlar dikkat testi, seçici dikkat testi, çevresel görsel görüş testi, görsel algı bellek testi, koordinasyon testi, kişilik testi, muhakeme testi, çarpışma tahmin testi, hız mesafe tahmin testi, görsel süreklilik testi, tepki hızı testi ve aynı zamanda trafiğe ilişkin görüş testi olacak şekilde 12 farklı test uygulanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku