Kredi Kartları İle Yapılan Ödemeler 709 Milyar TL’ye Ulaştı

Yılın ilk yarısına ilişkin kartlı ödeme verileri açıklandı!

0

Kredi Kartları İle Yapılan Ödemeler 709 Milyar TL’ye Ulaştı

Yılın ilk yarısına ilişkin kartlı ödeme verileri açıklandı! kartlı ödemeler hayatın her alanında yoğun şekilde tercih edilmeye devam ediyor.

Emeklilik ödemeleri olsun, bireysel işlemler olsun, e-ticaretten bağış ödemelerine kadar birçok alanda kartlarla ödeme yapılabiliyor. Bunun sonucunda, temasları ve para üstü gibi dertleri ortadan kaldıran kartlı ödeme yaygınlaşmaya devam ediyor.

Toplam Kart Sayısında %11’lik Artış

Yapılan son verilere göre, haziran sonu itibarıyla Türkiye’de 79,8 milyon adet kredi kartı kullanılıyor. 2020 yılının haziran ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 271,3 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı yılın ilk yarısında, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 42 artarak 709 milyar TL oldu.

Kartlı ödemelerde gerçekleşen yüksek büyümede, 2020’nin 2. çeyreğinde salgının yoğun günlerinde alınan tedbirlerle beraber kartlı ödemelerde meydana gelen yavaşlama  da etkili oldu.

ödemelerde 2020 yılının aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 40, banka kartı ile ödemelerde yüzde 47 olurken, ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde bu oran yüzde 236 olarak gerçekleşti. Bu büyüme oranlarında baz etkisi rol oynadı.

Kartlı ödemelerde, 2021 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış görülen sektörler yüzde 78 ile kamu/vergi ödemeleri, yüzde 77 ile kuyumculuk sektörü oldu.

Geçen yıl kartlı ödemeler açısından da gerileyen konaklama ve hava yolları sektörü, normalleşme süreci ile beraber sırasıyla yüzde 74 ve yüzde 73 büyümeyle bu yıl en fazla artış görülen sektörler arasında yer aldı. Yapı malzemeleri sektörü ise yüzde 68 büyüme ile yine en fazla artış görülen 3. sektör oldu.

E-Ticaretin Kartlı Ödemeler Üzerinde ki Etkisi

2021 yılının ilk altı ayında toplam 188 milyar TL tutarında internet üzerinden kartlı ödeme yapıldı. Buna göre internetten kartlı ödemelerde, 2020’nin ilk altı ayı ile kıyaslandığında yüzde 77 oranında büyüme gerçekleşti.

Geçen yılın ilk altı aylık döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 21’ini oluşturan internet, kartlı ödemelerin bu yılın ilk altı ayında yüzdesini arttırarak toplam kartlı ödemelerden yüzde 25’in üzerinde pay aldığı görüldü.

İlgili haber:

Merkez Bankasından Kredi kararı!

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://bkm.com.tr/&ved=2ahUKEwichoeQ-YPyAhXu-ioKHcJ5CIcQFjAOegQIChAC&usg=AOvVaw0wo-1GA2C5hF55Dim07LWS

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku