5 Yaş Çocuğunun Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

0

5 Yaş Çocuğunun Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

5 yaş çocuğunun gelişimi oldukça önemlidir, çünkü bu yaşlar bebeklikten çocuğa geçiş evresidir. Çocuk artık kendi hareketleri üzerinde daha fazla kontrol sahibidir. Duygularını anlayabilir ve üzüntü, mutluluk gibi hislerin ayrımına varabilir. Çevresindeki her şeye karşı daha dikkatlidir ve çevresindekiler için kendisine bir anlam çıkarmaya çalışabilir. Bu zaman içerisinde çocuk öğrenmeye büyük bir açlık duyar ve çevresindeki her şeyi merak eder. Ebeveynlerin bu durum içerisinde sabır göstermesi ve çocuğun sorularına yanıt vermesi gereklidir. Ayrıntılı bir şekilde olmasa bile doğru yanıtlar verilmeli ve birlikte araştıralım demekten kaçınılmamalıdır. Çocuklar bir şeyleri araştırmayı ve kendisi keşfetmeyi isteyecek, bu etkinliği ebeveyni ile yapmaktan keyif alacaktır.

Çocuğun Gelişimi İçin Ebeveynin Rolü

5 yaş çocuğunun gelişimi genellikle anaokulu içerisinde gerçekleşir. Ebeveyn ev içerisinde bu gelişimi destekleyecek etkinlikler yapmalı ve çocuğun her anlamda zekasına katkıda bulunmalıdır. Çocuğun sosyal zekâsı önemsenmeli ve arkadaşları ile iletişim kurmasına yardımcı olunmalıdır. Çeşitli oyun etkinlikleri ile çocuğa sırayla iş yapmak ve söz hakkı tanımak gibi beceriler öğretilebilir. Ev içerisinde çocuğa yapması için basit gündelik işler verilmeli ve sorumluluk alması sağlanmalıdır. Sofrada kaşıkları dizmek mesela bir çocuğun görevi haline gelebilir. Çocuk sorumluluklarını yerine getirmeyi ve zamanında işlerini halletmeyi henüz bu yaşlarda edinir.

Çocuğun sayısal zekasını da ileriye taşıyacak oyunlar oynaması ona katkı sağlayacaktır. 5 yaş çocuğunun gelişimi sırasında bütün zekâ türlerine ağırlık verilmelidir. Çocuk ile birlikte üç farklı isim söylenebilir ve bunlar hatırlanmaya çalışılabilir. Çocuk dikkat etmeyi öğrenecek ve kendisini çevreye karşı daha çok dikkat eder bir halde bulacaktır. Gelişim için çocukla birlikte bardak içerisine eşya saklama oyunu oynanabilir. Bardağın hareketlerini çocuğun takip etmesi istenir ve çocuğun dikkatinin bu oyun ile artması amaçlanır.

Çocuğa çevresindeki sorunlar sorulabilir ve bunlar hakkında nasıl çözümler elde edilebileceği tartışılabilir. Bu sayede çocuğa problemlerle baş etme becerisi verilir ve çocuğun sosyal hayat içerisindeki yetisi arttırılır. Çocuk ile sohbetler edilmeli ve ciddi bir şekilde sosyal yaşamı dinlenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku