Kredi Kartı Kullanarak Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Kredi kartıyla bitcoin satın almak mümkündür, ancak tavsiye edilmez.

0 17
  • Kredi kartıyla bitcoin satın almak mümkündür, ancak bu kullandığınız kripto borsasına ve kredi kartınızı veren kuruluşa bağlıdır.
  • Bitcoin satın almak için bir kredi kartı kullanmak, hem kredi kartı veren kuruluştan hem de kripto borsasından çeşitli ücretleri tetikleyebilir.
  • Bitcoin çok değişken bir varlık olduğundan, fiyat düşerse kredi kartınıza değerinden daha fazlasını borçlu olabilirsiniz.

2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, bir kripto para birimidir – merkezi bir hükümet veya banka olmadan var olan dijital bir para biçimidir.  Son birkaç yılda Bitcoin, belirsiz bir ödeme yönteminden ana akım bir yatırım seçeneğine geçti.

Popülaritesinin artması ve büyük kazançların cazibesi ile, en büyük bütçelere sahip olmayan yatırımcılar, içeri girmenin bir yolunu arıyorlar. Bazıları için, Bitcoin satın almak için kredi kartı kullanmak, kripto para birimine sahip olmak ve onu kullanmak için akıllıca bir yol gibi görünüyor.  Gelecek, borç ve ücretleri ödemek için kazanç sağlar.  Ama gerçekten bir kredi kartıyla bitcoin satın alabilir misiniz?  Eğer öyleyse, riskler nelerdir?

 Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Alınabilir Mi?

Evet, kredi kartı ile bitcoin satın almak mümkündür.  Ama hangi borsayı kullandığına bağlı.  Bazı kripto borsaları, kredi kartıyla bitcoin satın almanıza izin verir – ancak ücretlidir.

Kredi kartıyla kripto satın alma yeteneğiniz de kredi kartını veren kuruluşa bağlı olacaktır.

Bitcoin'de düşüş

The Ivy Investor’ın kurucusu Courtney Richardson, “[American Express] kartlarıyla para birimi satın almayı özellikle yasaklıyor, ancak şimdilik kripto para birimi satın alınmasına izin veriyor” diyor.  Seçtiğiniz borsa ve kredi kartı düzenleyiciniz satın alma işlemi yapmanıza izin veriyorsa, bu işlemleri ayarlama süreci, banka hesabınızı ACH (otomatik takas odası) aracılığıyla bağlama ve doğrulama sürecine çok benzer.

 Kredi Kartıyla Bitcoin Satın Almak İyi Bir Fikir Mi?

Bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın almak için kredi kartı kullanılması önerilmez.  Investing Tutor’un kurucusu Dr. Hans Boateng, “Bireylerin nakit ile bitcoin satın almasını tercih ederim” diyor.  Bitcoin satın almak için kredi kartı kullanmak, dezavantajların faydalarından daha fazla olduğu oldukça spekülatif ve pahalı bir tekliftir.

Ek olarak, Bitcoin alımları genellikle kredi kartı veren kuruluşlar tarafından yapılan normal alımlardan farklı şekilde değerlendirilir.  Richardson, “Birçok durumda, kripto para birimi satın almak riskli bir davranış olarak kabul edilir ve kredi veren kuruluş kartı kapatabilir veya kredi limitini düşürebilir” diye ekliyor.

 Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almanın Başlıca Dezavantajları Şunlardır

Komisyoncu ücretleri

Kripto para borsaları işlem ücretleriyle para kazanır, ancak kredi kartı kullanımı için sizden daha fazla ücret alınabilir.  Bu nedenle, kredi kartı ile bitcoin satın almayı seçerseniz komisyoncu ücretleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi kartı ücretleri

Genel olarak, kredi kartları, sahip olduğunuz karta bağlı olarak, %25 ila %27 Nisan arasında olabilen ve hemen tahakkuk etmeye başlayacak olan, kripto para birimi alımlarını nakit avans olarak değerlendirir.

Bu, kredi kartı düzenleyicisinden nakit avans kullanma ücretine ektir.  Bazı durumlarda, hangisi daha büyükse, nakit avansın 10$ veya %3’ü olabilir.

Yabancı işlem ücretleri

Bir borsa ABD dışında kuruluysa, kredi kartınız ayrıca her satın alma işlemi için bir yabancı işlem ücreti ekleyebilir.  Bu ücret, satın alma başına %1-3 arasında değişebilir.

Kredi kullanım oranı artışı

Kredi notunuzu oluşturan çeşitli faktörler vardır.  Bu faktörlerden biri de kredi puanınızın %30’unu oluşturan kredi kullanım oranıdır.  Bitcoin satın almak, mevcut kredinizi tüketebilir ve potansiyel olarak kredi puanınızı düşürebilir.  Bitcoin’in değeri düşse bile kredi kullanımınız aynı kalır

Diğer hususlar

Kredi kartıyla Bitcoin satın almanın tek riski ücretler değildir – volatilite, Bitcoin’in bilindiği büyük bir faktördür.  Dr. Hans, “En önemli risk, Bitcoin’in yüksek düzeyde spekülasyona sahip yeni bir teknoloji olduğunu anlamaktır” diyor.

Así ha caído el valor del dólar frente a bitcoin en los últimos años

Bitcoin zaman içinde büyük fiyat dalgalanmaları yaşadı, bu da kripto satın almak için bir kredi kartı kullanmanın algılanan avantajlarını ortadan kaldırabilir – ve ayrıca alıcıyı, varlığın değerinden daha fazla kredi kartı borcu ödemeleri durumunda “su altına sokabilir”.  Bu, özellikle bakiyenin tamamı ödenemezse ve Bitcoin fiyatı düşüyorsa, kredi kartına faiz faktoringi yapıldığında tehlikeli hale gelir.

Bitcoin satın almak için kredi kartı kullanmak en iyi fikir olmasa da, tipik günlük satın alımlar için Bitcoin’de ödüller kazanmanıza yardımcı olabilecek birkaç kredi kartı vardır.  Bir bitcoin ödül kartıyla bile, bakiye üzerinden gecikme ücretleri ve faiz ücretleri ödüyorsanız, avantajlarının aşınabileceğini unutmayın.

 Bitcoin ile İlgili Ödüller Sunan Birkaç Kredi Kartı
  • BlockFi Bitcoin kredi kartı: Bu kredi kartı ile tüm satın alımlar Bitcoin’de bir yüzde geri kazanır. Belirli bir harcama eşiğini karşılarsanız, daha yüksek bir oran kazanabilirsiniz.
  • SoFi kredi kartı: Nisan 2021’de SoFi, ödül puanlarını SoFi Invest uygulaması aracılığıyla doğrudan kripto para birimine çeviren ilk şirket oldu.
  • Brex kredi kartı: Bu, işletme sahipleri için bir kredi kartıdır ve kart sahiplerini Bitcoin veya Ethereum’da 8 kata kadar ödüllendirir.
  • Venmo kredi kartı: Yakın zamanda yapılan bir şirket duyurusunda, Venmo, Venmo Kredi Kartı Sahiplerinin Venmo hesaplarındaki aylık nakit geri ödemeyi kullanarak işlem ücreti olmadan kendi seçtikleri kripto para birimini otomatik olarak satın almalarını sağlayan yeni bir özelliği etkinleştirecek.
  • Crypto.com Visa’yı ödüllendiriyor: Crypto.com, karta bağlı olarak %1 ile %8 arasında değişen çeşitli kredi kartları sunuyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.