56 Yaşında 2. Maaşı Almanız Mümkün! Erken Emeklilik Fırsatı Geldi!

56 Yaşında 2. Maaşı Almanız Mümkün! Erken Emeklilik Fırsatı Geldi!

0 138

56 Yaşında 2. Maaşı Almanız Mümkün! Erken Emeklilik Fırsatı Geldi!

Tamamlayıcı emeklilik sistemi artık 18 yaş altı çocuklara için de açıldı. Üstelik de devlet desteği yüzde 25 olarak uygulanıyor. 3 ayda 50 bin çocuk sisteme girdi. Yüzde 70’i ise 10 yaşın altında.

Türkiye bundan 3 ay önce devrim niteliğinde bir yeniliği hayata geçirdi. Tamamlayıcı emeklilik olarak uygulanmaya başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi artık 18 yaşın altındaki çocuklar için de devreye alındı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Reform Paketi’ni açıklarken müjdesini verdiği yenilik, böylece hayata geçti. Şu anda anne ve babalar 18 yaş altındaki çocukları için BES’te hesap açabiliyor ve tasarruf yapabiliyor. Üstelik 100 lira gibi aylık küçük bir ödemeyle büyük birikimler elde edilebiliyor. Her ay yatırdığınız 100 liraya 25 lira da devlet katkı yapıyor.Böylece birikim 125 lira oluyor.

18 yaş altı BES rakamlarına baktığımızda ilginç sonuçlar görülüyor. Son 3 ayda anne ve babaların sisteme büyük ilgi gösterdiği rakamlara da yansımış durumda. Sistemin başladığı tarihten bu yana 23 aylık sürede 50 bin çocuk için hesap açıldı. Bu çocuklar için yatırılan para ile fon büyüklüğünün 44 milyon TL’yi devlet katkısının da 3 milyon TL’yi geçtiğini görüyoruz. Böylece her çocuk için 3 ayda 900 lira civarında para yatırıldığı anlaşılıyor.

Çocuk başına aylık 300 liralık ödeme yapılmış oluyor. 10 Eylül itibarıyla açıklanan 18 yaş altına ilişkin EGM verilerine göre; 1 yaşın altına yönelik düzenlenen sözleşmelerin oranı yüzde 7 civarında gerçekleşirken, 10 yaşın altındaki çocuklar için düzenlenen sözleşme adetleri toplamının yüzde 70’ini oluşturuyor.

3 Aylık Sürede Büyük İlgi

18 yaş altına BES 3 ayını doldurdu. 3 ayda 50 bin çocuk sisteme girdi. 18 yaş altı fon büyüklüğü 44 milyon TL oldu. Çocuklara devlet katkısı 3 milyon lirayı aştı.

İkici Emeklilik Fırsatı

SADECE çocuklar değil büyükler için de BES ikinci emeklilik sunuyor. Üstelik sosyal güvenlik kurumundaki emekliliği engellemeden ikinci bir maaş ya da toplu paraya kavuşmak mümkün oluyor. Üstelik 56 yaş ve 10 yıl sistemde kalmak yetiyor. İşte bir bakışta BES sistemi.

Katılım Şartları İse Şu Şekilde:

Belirli periyotlarda düzenli olarak prim ödemek

10 yıl sistemde kalmak

56 yaşını doldurmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.