800 TL hesaplara yatırılıyor! İki ödeme birden…

800 TL hesaplara yatırılıyor! İki ödeme birden...

0

800 TL hesaplara yatırılıyor! İki ödeme birden…

800 TL hesaplarsa yatırılıyor. İki modeme birden verilecek paralar iki ayda bir PTT’ye yatacaktır milyonlarca kişiyi ilgilendiren haber. Hükümet düzenli bir şekilde nakit yardımı veriyor. Zorunlu askerlik hizmetini devam ettiren, er ve erbaş karın ailelerine 12 ay süresince 800 TL veriyor. Ayrıca 18 yaşından küçük muhtaç asker çocukları içinde 300 TL ödeme yapmaktadır. Söz konusu olan bu para yardımından yararlanmak için gerekli olan kaşıkları yerine getirmek gerekiyor. Bu yardımdan kimler faydalanabilir? Gelir koşulu nedir? İşte bütün ayrıntıları…

Bu yardıma ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’ denmektedir. Ödemeler ise iki ayda bir defa yapılıyor, aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda toplam olarak 800 TL olarak PTT’ye yardım alacak kişilerin adına yatırılıyor. Söz konusu olan bu yardım en fazla 12 ay boyunca devam ediyor.

Aynı zamanda 18 yaşından küçük olup da muhtaç asker çocuklarına da yapılan ödeme de yüzde 50’lik yapılan bir artışla 100 TL’den 150 TL’ye yükseltildi. Bu ödemede iki ayda bir defa yapılmaktadır. Yani bu ödemede de iki ayda bir defa 300 TL verilmiş olmaktadır. Bu ödemede kişilerin adına PTT’ye yatırılıyor.

Kimler bu yardımdan faydalanabilir?

Askerliğini yapmaya giden birey eğer evli ise bu yardım programından resmi nikahlı eşi yararlanabiliyor. Şayet askere giden birey bekar ise o zamana da başvuru önceliği annendir fakat anne hayatta değil ise baba tarafından başvuru yapılabilir. Eğer bekar askerin anne ve babası ayrılmış ise askere giden börek kiminle beraber yaşıyorsa o kişi bu yardıma başvuru yaparak yararlanabilir.

Başvurular ise il içerisinde yaşayanlar valilik, ilçede yaşayanlar ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurularını yapabilirler. Yapılan başvuruları Vakıf Mütevelli Heyeti kişilerin raporlarını uygun görürse yardım kararını onaylıyorlar.

Başvuru için gelir koşulu nedir?

Askerde bulunan kişinin hanesinde yaşayanların kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te birinden az olması gereklidir. Söz konusu olan bu durumun tespit edilebilmesi için yetkili olan kurum Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tayin edilmiştir.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelir testi yapılıp hanede kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır. Bu gelir testi için 2021 senesinde gelir sınırı koşulu 981 TL’ olarak belirlenmiştir. Hane içine giren para, o evde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde söz konusu olan bu miktarın altında bir rakamda kalıyor ise o aileye muhtaç asker aylığı bağlanmaktadır.

İlgili Haber:

Hesabınıza tek seferde 5000 TL yatıyor 30 günde minimum 200 TL taksit imkanı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku