900 Bin Kişiyi İlgilendiren Ekonomi Reform Paketinin Detayları

Ekonomi Reform paketi ile ilgili detayları paylaştı. Reform paketi hususunda yeni yasa tekliflerinin oluşturulduğu söyleniyor.

0 70

Yeni ekonomi paketi ile vatandaşın yüzünü güldürecek destek paketleri geliyor. Önemli kanun teklifi üzerinde yapılan değerlendirmeler sürmekte. Küçük esnafa yönelik yapılan çalışmalarda yaklaşık olarak 900 bin kişiyi ilgilendiren gelişmeler söz konusu. Kanun tekliflerinde yer alan madde sayısı 56 olmakta. Vergi muafiyeti içeren dosyada kurumlar ile ilgili önemli detaylandırmalar bulunuyor. Gelir Vergisi, Vergi Usül Kanunu ve Kurumlar Vergisi alanında yapılan değişiklikler ile ilgili önemli düzenlemeler mevcut.

Pandemi sürecinde açıklanan destek paketleri sonrasında esnafla ilişkin bu tarz çalışmaların olması ekonomiyi desteklemek adına düzenlenmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hazırlamış oldukları Ekonomi Reform paketi ile ilgili detayları paylaştı. Ekonomi Reform paketi hususunda yeni yasa tekliflerinin oluşturulduğu söyleniyor.

Ekonomi Reform Paketi
Ekonomi Reform Paketi

Çiftçilere vergi indirimi geliyor

Vergi muafiyeti bulunan esnaflarda aranan şartlandırma cirosunun 240 bin TL’nin altında olması ön görüsü. Küçük esnaf dediğimiz kar marjı düşük olan esnaflar bu paket kapsamında vergiden muaf tutulacağı söyleniyor. Diğer yandan söylenen bir madde de çiftçilere yönelik vergi indirimi sağlanması. Tarımsal alanda bildiğimiz üzere üretim alanındaki maliyetlerin giderek artması ve beraberinde ödenen vergiler çiftçi vatandaşı bunaltmış durumdaydı. Kar marjının düşük olması ile tarımsal alanda destek sağlamak amacıyla çiftçilere de vergi indirimi uygulanacağı açıklandı. Tarımsal alanda yapılan düzenleme sonucunda çiftçiler artık vergiye tabi olmayacak.

Ekonomi Reform Paketi Staj yapan öğrencilere müjde

Günümüzde bir çok insanın internet üzerinden ek olarak iş imkanı sağlayıp çalıştığını biliyoruz. Son süreçte bu alanda yapılan düzenlemeler ile Youtube’ de özellikle gelir elde edilen kişilerden vergi kesintisi yapılmaktaydı. İnternet üzerinden yapılan ve gelir elde edilen iş gruplarından da defter tutma zorunluluğu uygulanıp vergi alınıyordu. Bu durumda artık kaldırılacak olup çalışan kişiler direk kendileri vergi mükellefi olacaklar.

Kişiler kendileri özel hesapları üzerinden ödemelerini banka aracılığıyla alırken stopaj olarak yapılan kesintiler hesaplarından o şekilde düşecek. Ayrıca staj uygulamasında olan öğrenciler içinde yeni düzenlemeler arasına farklı maddeler yer alıyor. Kalfalık yapan öğrencilerin almış olduğu tutarda arttırılarak devlet tarafından tüm çalışan öğrencilerin ödeneği sağlanacak.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırladığımı Araç Stoklama mı Yapılıyor-ÖTV İndirimi Uygulanmadı adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.