95 Kuruş İle 100 KM Giden Elektrikli Araç Yapıldı! Hem De Eskişehir’de!

0

Eskişehir üzerinde yapılan çalışmalar adına bugünlerde çok güzel haberler almaktayız. Eskişehir üzerinde 7 öğretmen ve 5 lise öğrencisi ESATAMAT ismini verdikleri bir araç yaptılar ve bu araç ile 100 km mesafe sadece 95 kuruş ile alınıyor. Araç ayrıca İzmit Körfez Pisti üzerinde yarışlara da katılacak.

Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri yeni bir çalışmaya imza attılar. ESATAMAT ismiyle üretilen bu araç 100 km yolu sadece 95 kuruş maliyetle ilerliyor. 350 kg ağırlığında olan araç 200 adet lityum pil ile ilerliyor. Teknofest tarafından en ilgi çeken araç olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Bu araçla ilgili olarak pek çok konuda yeni duyuru yapabiliriz.

ESATAMAT ismiyle üretilen araçla ilgili olarak öğrenciler ve öğretmenler oldukça heyecanlı görünüyor. Çünkü araç yarışlara katılacak ve yarışmayı kazanması bekleniyor. Büyük bir heyecanla ilerleyen araç için Eskişehir’den İzmit’e doğru yola çıkılmış durumda. Testlerin hemen hemen hepsinden başarıyla geçen araç, oldukça ilgi çekiyor durumda. Lise müdürü olan İlhan Özata, araçla ilgili yaptığı yorumlarında da bu konuda etkili bir dile sahip olduğunu dile getiriyor.

100 KM yolda 95 kuruş yakan araç!

Araçla ilgili olarak elektrik teknolojisi çok dengeli kullanılmış ve bu araçla alakalı akla gelen bütün yeni çalışmalar denenmiş. 7 öğretmen ve 5 öğrenci ile ilerleyen araç için pek çok konuda hizmet sunuluyor. Okulun yaptığı açıklamaya göre bakanlığa dilekçe verilmiş ve olumlu yanıt alınınca projeye başlanmış. TÜBİTAK tarafından düzenlenen liseli öğrenciler arası elektrikli araçlar yarışmasında da ilk 2 etabı geçerek yarışmaya hak kazanan bu otomobil, kendine has bir yapıda ilerlemeye devam ediyor.

Taner Tüysüz tarafından bu konuyla ilgili detaylı açıklama yapıldı. TÜBİTAK tarafından istenen değerlerin hemen hemen hepsiyle dengeli giden araç belirli bir yüksekliğe, boyuta ve uzunluğa sahip. Aynı şekilde genişlik konusu da çok önemli. Tek dolu batarya ile 100 km yol giden araç için maksimum hızı 50 ile sınırlanmış durumda. Ayrıca araç maksimum 100 km hıza çıkabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku