ABD İstihbaratından Şok Covid19 Raporu

ABD İstihbaratından Şok Covid19 Raporu

0 514

ABD İstihbaratından Şok Covid19 Raporu

ABD’li üst düzey yetkililer, Dünya genelinde yaklaşık 4,4 milyon insanın ölümüne neden olan koronavirüs’ün kaynağı hakkında ki soruların çözüme kavuşmasına sadece Çin’in yardımcı olabileceğini söyledi. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Joe Biden 90 günlük araştırmalar yürüten ABD istihbarat Dairesi, “Covid19 virüsünün kökeni hakkında kesin bir değerlendirmeye ulaşmak için Çin’in işbirliğine ihtiyaç duyulacağını” Söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İstihbarat Dairesi tarafından yayınlanan bir rapor ile, koronavirüs’ün laboratuvar sızıntısı olma teorisi hakkında yeni detaylar ortaya konuldu. Yayınlanmış olan raporda istihbarat topluluğu, koronavirüs’ün biyolojik bir silah olarak geliştirildiği sonucuna varmadığını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Dairesi, yayınladığı raporda, Covid-19’un bir Çin laboratuvarında meydana gelme konusunda ki tartışmayı ellerinde daha fazla bilgi olmadan çözemeyeceğini söyledi. Yayınlanan raporda, analistlerin Çin’den klinik örnekler ve en erken vakalarla ilgili epidemiyolojik veriler gibi çeşitli bilgilere ihtiyaç duyduğu sonucuna varıldı.

Öte yandan da, Amerika Birleşik Devletleri istihbarat topluluğu içindeki bazı gruplar, yeni tip korona virüsün “virüs bulaşmış bir hayvana veya da yakın bir virüse doğal yoldan maruz kalma” sonucunda ortaya çıktığını öne sürdü. Covid-19’un laboratuvar sızıntısı teorisi hakkında ikiye bölünmüş durumda olan Amerikan İstihbarat Dairesi, bu sonuca sadece “orta düzey derece bir güven duyulduğunu” belirtti.

ABD Başkanı olan Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin soruların aydınlatılması için Çin hükümetine baskı yapmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Biden yaptığı açıklamada, “Bu salgının kökenleri hakkında tüm kritik bilgiler Çin Halk Cumhuriyeti’nde var, ancak Çin’deki hükümet yetkilileri en başından beri uluslararası araştırmacıların ve küresel halk sağlığı topluluğunun üyelerinin buna ulaşmasını engellemek için çalıştı.” İfadelerini kullandı.

Çin’in hala Corona kökenleri hakkında kritik bilgileri sakladığını söyleyen Başkan Biden, “Bu inceleme sona ermiş olsa bile, pandeminin kökenini anlama çabalarımız hiç bitmeyecek” dedi. “Dünyada çok fazla acıya ve ölüme neden olan bu salgının tam kökenini ve izini sürmek için elimizden ne  geliyorsa her şeyi yapacağız. Böylece tekrar olmasını önlemek için gerekli tüm önlemleri de almış olacağız.” Şeklinde konuştu.

Öte yandan da, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir grup aktivistler, soruşturmanın Asyalı Amerikalılara karşı şiddeti büyük ölçüde teşvik edebileceğinden dolayı endişe duyuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.