ABD’den Türkiye İçin Uyarı “Seyahat Etmeyin Korona ve Terör Riski Arttı”

ABD'den Türkiye İçin Uyarı "Seyahat Etmeyin Korona ve Terör Riski Arttı"

0 44

ABD’den Türkiye İçin Uyarı “Seyahat Etmeyin Korona ve Terör Riski Arttı”

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi ‘seyahat etmeyin’ uyarısının yapıldığı yüksek riskli kategoriye ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, web sitesinde yayımlanan uyarı sayfasını güncelleyerek Türkiye’yi yüksek riskli kategori olan 4. Seviye’ye aldı.

Hükümetin Onaylamadığı Gösterilere, Provakasyonlara Katılırsanız Tutuklanırsınız

Sitede ayrıca Şırnak ve Hakkari illeri ve Suriye sınırına yaklaşık 10 kilometre mesafedeki herhangi bir alana terör ve yüksek güvenlik riski nedeniyle seyahat edilmemesi uyarısında bulunuluyor.

Bu bölgeler de (alanlarda) Seviye-4 olarak kategorilendirilerek, olayı nitelendirilen şu ifadelere yer verildi;

“Terör örgütü grupları Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Terör örgütleri turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, pazarlar ve alışveriş merkezlerini, yerel yönetim tesislerini, otelleri, hotelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, parkları, halk alanlarını, önemli spor ve kültürel etkinlikleri, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer alanları hedef alarak çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden saldırabilirler.

Bunun yanı sıra ülkedeki güvenlik güçleri siyasi merkezli, yetersiz veya gizli tanıklara ve kanıtlara dayanaraktan terör örgütleriyle bağlantılı oldukları iddiasıyla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları da dahil olmak üzere binlerce kişiyi gözaltına almış durumda. ABD vatandaşları da Türkiye’den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına dahil olabiliyor. Türkiye Hükümeti tarafından açıkça onaylanmayan, kabul edilmeyen gösterilere (provakasyonlara)  katılmak ve hükümeti eleştirmek (sosyal medya dahil) tutuklama ile sonuçlanabiliyor.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.