Tarih Verildi ABD’li Banka Dolar’ın 10 TL Olacağını İddia Etti!

Tarih Verildi ABD'li Banka Dolar'ın 10 TL Olacağını İddia Etti!

0 67

Tarih Verildi ABD’li Banka Dolar’ın 10 TL Olacağını İddia Etti!

Amerika Birleşik Devletleri‘nin önde gelen bankalarından olan Wells Fargo, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nda yeniden tasfiye’ye gidebileceğini ve doların da yıl sonunda 9,25 Türk Lirası’nı, Eylül 2022’de ise 10 Türk Lirası’nı görebileceğini iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen bankalarından olan Wells Fargo, dün yayımladığı “Uluslararası Ekonomik Görünüm: Ağustos 2021” başlıklı bir raporda Türkiye ekonomisi ve dolar~TL kuruna ilişkin değerlendirme ve tahminlerine de yer verdi.

Wella Fargo, 27 Ağustos tarihinde 8,35 olan dolar~TL kurunun, yıl sonunda 9,25, Eylül 2022’de 10.00, 2022 sonunda 10,25 olacağı tahminini herkesle paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Tasfiye’ye Gidebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı “faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz” açıklamasını hatırlatarak Cumhurbaşkanı’nın “faizleri düşürünce de enflasyonun da düşeceği” şeklinde geleneksel olmayan bir para politikası görüşüne sahip olduğunu aktaran Amerikan Bankası, geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın benzer açıklamalarının ardından Merkez Bankası yetkililerinin tasfiye edildiğine ve yerlerine kendisinin faizle ve para politikasıyla ilgili görüşlerini de uygulaması daha muhtemel kişilerin atandığına da işaret eti.

Amerikan merkezli Banka, yine benzer bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tasfiyeler ve görev değişimi olması durumunda Türk Lirası’nın ciddi bir baskı altında kalabileceğini ve dolar karşısında yüzde 10 değer kaybı yaşayabileceğini de öne sürdü.

Amerikan Merkezli Banka, yaşanabilecek olan bu senaryonun, yıl sonu için açıkladıkları 9,25’lik Dolar-Türk Lirası tahminini desteklediğini de yazdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.