Abdulkadir Selvi’nin Atatürk Yorumu tartışma Yaratacak

Abdulkadir Selvi'nin Atatürk Yorumu tartışma Yaratacak

0

Abdulkadir Selvi’nin Atatürk Yorumu tartışma Yaratacak

Gazetecilik yapan, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, başkanlık sistemini savunmak için “Atatürk”ü örnek gösterdi.

2023 seçimlerinde kimin cumhurbaşkanı adayı olacağı konusu Millet İttifakı’nı daha şimdiden sarsıyor.” iddiasında bulunan Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısından ilgili bölüm şu şekilde:

Çünkü Cumhurbaşkanlığı Demirel’in deyimiyle, “Hiçbir faninin elinin tersiyle iteceği bir makam değildir.” Hele de Başkanlık Sistemi’nin bir güçlü Cumhurbaşkanlığı.

Diyeceksiniz ki şimdi Millet İttifakı, parlamenter sisteme dönüşü hedefliyor. Sembolik cumhurbaşkanı olacak. Bütün yetkiler başbakan’da toplanacak. İyi de bu vaadi gerçekleştirebilmek için kesinlikle Anayasa değişikliği gerekiyor.

En az 360 milletvekili ile birlikte referandum koşuluyla, referandumsuz ise 400 milletvekili çıkarmaları gerekiyor. Bu nokta çok ciddi ama nedense üzerinde hiç durulmuyor. Belli ki Millet İttifakı’nın en büyük seçim vaadi parlamenter sisteme geçmek olacaktır.

Peki eğer seçilmeyi başarırsa bu muhalefetin cumhurbaşkanı parlamenter sisteme dönecek mi ? Yetkilerini devredecek mi ? Muharrem İnce’de daha seçilmeden, durun bakalım hele bir seçilelim de diğer işler ondan sonra gelir diye manevra yapmaya başlamıştı. Bunun daha da ötesi Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu bulabilecekler mi ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku