Son Dakika Afganistan’dan Kaçan Cumhurbaşkanı Gani’nin Yeri Bulundu!

Son Dakika Afganistan'dan Kaçan Cumhurbaşkanı Gani'nin Yeri Bulundu!

0

Son Dakika Afganistan’dan Kaçan Cumhurbaşkanı Gani’nin Yeri Bulundu!

Taliban’ın ülkenin kontrolünü almasıyla birlikte Afganistan‘dan kaçtığı öğrenilen Cumhurbaşkanı olan Eşref Gani’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu haberi geldi.

BAE Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda Eşref Gani ve ailesinin insani gerekçeler söz konusu olması nedeniyle ülkeye kabul edildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gani’nin Afganistan’dan kaçarak Umman’a gittiği de iddia edilmişti.

Büyük Bir Tepki Topladı

Afganistan’ın başkenti olan Kabil’in Terör Örgütü Taliban’ın kontrolüne girmesiyle birlikte ülkeden ayrılan Merkez Bankası Başkanı Ecmal Ahmedi, olaylara hazırlık yapmadığı gerekçesiyle ülkenin Cumhurbaşkanı olan Eşref Gani’ye tepki gösterdi.

Ülkeden ayrıldıktan sonra Twitter kullanıcısı hesabından yaşadıklarını anlattı. Liderlerin yaşanan bu süreçte hiç bir planlama yapmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gani’nin Savunması

Terör Örgütü Taliban’ın Kabil’e girmesinden bir zaman sonra Afganistan’dan ayrılan Cumhurbaşkanı Eşref Gani kendi Facebook hesabında paylaşımda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Gani, paylaşımında “bugün çok zor bir seçimle karşı karşıya kaldım saraya girmek isteyen Taliban’a karşı durmak ya da yirmi yıl korumaya aradığım ülkemi terk etmek. Eğer kalsaydım bu birçok vatandaşın şehit olmasına ve Kabil’in yıkılmasına yol açacaktı” ifadelerini kullandı.

Afganistan’ın Duşanbe Büyükelçisi Aybar, Cumhurbaşkanı Gani’nin Tutuklanması İçin İnterpol’e Başvuracak

Afganistan’ın Duşanbe Büyükelçisi olan Muhammed Zahir Agbar, ülkesi terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin devlet hazinesinden yaklaşık 169 milyon doları götürdüğünü belirterek, tutuklanması için Interpol güçlerine başvuracağını bildirdi.

Muhammed Zahir Agbar, Tacikistan’ın başkenti olan Duşanbe’de düzenlediği basın toplantısında, ülkesindeki gelişmelerle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kaçmasını devlete ve millete ihanet olarak nitelendiren Zahir Agbar, Cumhurbaşkanı Gani’nin devlet hazinesinden yaklaşık 169 milyon dolar kaçırdığını belirtti.

Büyükelçi Zahir Agbar, Cumhurbaşkanı Gani’nin kaçırdığı halka ait paraların geri getirilmesi için tutuklanmasını ve uluslararası mahkemeye çıkarılmasını istedi. Bunun neticesinde Interpol’a başvuracağını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku