Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Son Halı Şaşırttı!

Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Son Halı Şaşırttı!

5

Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Son Halı Şaşırttı!

Ülkemizin 10. Cumhurbaşkanlığı olan Ahmet Necdet Sezer 21 yıl önce 5 Mayıs seçimleri ile
Cumhurbaşkanlığına gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 Siyasi partinin ortak adayı olarak 7 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturdu. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yapmış olduğu bazı uygulamalar birçok kişiden takdir kazanırken, bazı kararları ise eleştirilerin büyük bir odak noktası oldu.

Ahmet Necdet Sezer 7 yıllık görevinde neler yaptı?

Ahmet Necdet Sezer’in siyasi hayatı özellikle Süleyman Demirel ile mücadele içerisinde geçti. Bu süreçte Bülent Ecevit ile anayasa değişikliği için hazırlık yaptılar. Bu anayasa değişikliğindeki en büyük amaç ise Demirel’in göreve devamını sağlamaktır. O süreçte Cumhurbaşkanı görev süresi 5+5 şeklinde düzenlenmek istenirken bu durum mecliste reddedildi. Anayasa değişikliğinin meclisten geçmemesi sonrasında ortak bir aday arayışına girdiler.

Batı ülkelerini böyle durumlarda Yüksek Mahkeme Başkanlarına davet göndermesi sonrasında Bülent Ecevit Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer’ e davet yolladı ve getirdi. Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı meclisteki 5
partinin desteği ile oluştu. Ahmet Necdet Sezer 2000 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılan 3. tur oylamada 330 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 10 Cumhurbaşkanı ilan edildi. Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanlığı koltuğunu dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den devraldı.

Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı olduğu süreçte gazetelerde şu başlıklar yer aldı!

Partisiz ve rütbesiz olarak ilk Cumhurbaşkanı…

Ayrıca Ahmet Necdet Sezer’in mecliste sağlanan uzlaşmayla dönemin koalisyon ortaklarıyla işbirliği hiç gerçekleşmedi. Ahmet Necdet Sezer’in Bülent Ecevit’e yapmış olduğu sert eleştiri sonrasında ortalık bir anda gerildi. Ahmet Necdet Sezer mecliste Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığını fırlattı, bu durum sonrasında 2001 yılında ekonomik kriz ortaya çıktı.

 

Ayrıca Ahmet Necdet Sezer Ak Parti hükümeti döneminde en çok kanun veto eden Cumhurbaşkanı ünvanını aldı. Ahmet Necdet Sezer’in 2006 yılına kadarki geri gönderdiği kanun sayısı 54 iken, 2007 yılında 65’e yükseldi. Ahmet Necdet Sezer ve AK Parti hükümeti ile sık sık köşkte verilen resepsiyonlar sebebiyle de kriz yaşandı.

5 Yorumlar
 1. süleyman şah diyor

  dalga mı geçiyorsun birader? ne partisizi? ahmet necdet sezer koyu chp’lidir…bunu bilmeyen yoktur

 2. EMİN diyor

  BÜYÜK ADAMDI TEK BAŞINA EKONOMİK FELAKET

 3. Ufuk diyor

  Her şeyden daha çok istiyorum ki Ahmet Necdet Sezer ile tanışıp konuşmak ve tekrar bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamında oturmasını görmek.,

 4. osman özdemir diyor

  ahmet necdet sezer 7 yıl boyunca altına yaptı ve arkası sıra bu millet hala temizlemeye çalışıyor.başka ne yapmış olabilir sizce.kaşarlanmış chp lidir kendisi.chp ne yapar ,bilen varsa söylesin…..

 5. M.METE diyor

  GAYRİ MİLLİ BİR KİŞİYDİ ÜLKEYİMİZİ 7 YIL OYALADI BİR OKADARDA GERİYE ATTI YAPMACIK TASARRUF GÖSTERMELİKLERİYLE AT GÖZLÜĞÜYLE BAKANLARI ETKİLEDİ, ÜLKEMİZE ZARARLI BİR VİRÜSTÜ….

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku