Alzheimer Hastalığının En Az İki Katına Çıkması Bekleniyor

Günümüzde en çok rastlanan hastalık türlerinden bir tanesi olan Alzheimer yaygınlaşması sonucunlar binlerce kişinin hayatını karartmakta.

0

Günümüzde en çok rastlanan hastalık türlerinden bir tanesi olan Alzheimer yaygınlaşması sonucunlar binlerce kişinin hayatını karartmakta. Demans adı verilen hastalık halk arasında bilinen adı bunama olmaktadır. Yaşlanma sayısı göz önünde bulundurularak alınan sayılar neticesinde ülkemizde yaklaşık olarak 700 bin demans hastası bulunuyor. Bu sayının ilerleyen zamanlarda iki katına çıkması bekleniyor. Yapılan araştırmalar ve bilimsel deneyler sonucunda yakın tarihte eklenecek bir kan testi raporlamasıyla hastanın sağlık sorununun erken teşhis edilebilecek.

Alzheimer
Alzheimer

Alzheimer önümüzdeki yıllarda iki katına çıkacak

Hastalığın ilerleyici formlu bir hastalık olup kronikleştiğini biliyoruz. Sadece ülkemizde değil tüm dünyayı etkisi altına almış bir hastalık da diyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan değerlendirmelerde 55 milyon kişide Alzheimer hastalığının teşhisi konulmuş durumda. Önümüzde 2050’ li yıllarda bu sayının 139 milyona kadar ulaşması bekleniyor.

Hava kirliliği en etken sebep

Hastalığın belirtilerin söz edecek olursak; anlık unutkanlıklar, günlük aktivitelerini yerine getirememe, davranış bozuklukları, psikiyatrik semptomlar gibi belirtiler hastalığı açığa çıkarmaktadır. Başlangıç olarak bu tür belirtiler önemsenmese de potansiyel olarak benzer belirtilerde olan kişiler muhakkak test yaptırmalıdır. Günümüzde bu hastalığa sebep olan en önemli etken hava kirliliği. Yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Bilgiç umut verici zamanların yaklaştığını ve yeni ilaçlar sayesinde hastalık ile ilgili sevindirici haberler verileceği paylaşıldı.

Daha çok yaşlılarda gözlenen hastalık özellikle 65 yaş üstü kişilerde daha yaygın durumda diyebiliriz. Yapılan veri analizlerine göre ortalama olarak 5 yılda bir 2 kat daha fazla sayıda kişiye teşhis koyulmakta. Hava kirliliğinin yanı sıra bir diğer risk faktörü yaş ilerlemesi de diyebiliriz. Yaşantımız boyunca yaşadığımız şeylerde buna dahil risk oluşturan etmenlerden diyebiliriz.

Alzheimer hastalığında kişide hastalığın belirtisi olarak beyin kısmında biriken beta- amiloid proteinin artması sonucunda iltihabi reaksiyon oluşmaktadır. Durum böyle olunca yapılan çalışmalar sonucunda en erken şekilde hastalık saptanıyor. Alzheimer beyin hücrelerinin ölümü ile başlayan bir hastalıktır. Bunun için erken tanı önemlidir.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz BionTech 3. Doz İçin Kritik Karar-Güvenli Değil… adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku