2021 Anayasa Kuralı, İdari Para Cezasının Önüne Geçti

0

Pandemi dolayısıyla alınan birçok yeni kararla birlikte, tekel bayileri kapatmama nedeniyle idari para cezası alacak olan vatandaş, anayasa kuralından böyle bir maddenin olmaması ile bu cezadan kurtuldu. Aslında Nisan ayında sırf pandemi ve salgın hastalık sebebiyle tekel bayilerin, bakkal ve diğer büfelerin alkol satması yasaklanmıştı. Zaten zorlu bir süreçten geçip sağlığı tehdit altında olan halk, bir de alkol sebebiyle zarara uğramasına diye alınan bu karar sonucunda bir kişinin hala tekel bayisini işletmeye devam ettiği tespit edildi.

Karar Uymamanın Sonucu 

Valilik kararı sonucunda kapatılan büfe ve tekel bayilerin arasında birde Deniz Öztürk isimli kişinin tekel bayisi de vardı. Fakat kendisi bu kararı çiğneyip işine devam etti. Bu öğrenildiği vakitte, karara saygı duymayıp hala işine devam etmesi sonucunda ona bir ceza kesildi. İdari Para cezası alan Deniz Öztürk buna karşı çıktı ve avukatını devreye soktu.

Para Cezası Mahkeme Kararı İle Kaldırıldı 

Avukatı Pınar Çelik Arpacı bu hususta Öztürk’ü savunarak para cezasını kaldırttı. Öncesinde 900 TL para cezası alan Öztürk sonrasında dilekçe yazarak aslında bu cezanın geçerli ve yerli yerinde olmadığını bildirdi. Ayrıca avukatı Arpacı Çanakkale 2. Sulh Ceza Hâkimliği aracılığıyla şikâyetlerini belirterek müvekkilini savundu. Yazılan dilekçe de temel hak ve özgürlükleri karışılmaması gerektiği anlatıldı. Bunun sonucunda çıkan karar ise Deniz Öztürk’ün lehine oldu ve para cezası kaldırıldı.

Anayasa Hükmü Ağır Bastı 

Anayasa da bulunan maddeye göre hiç bir vatandaşın temel hak ve özgürlüğüne dokunulmaması, her şeyin önüne geçtir. Sırf pandemiden ötürü bu şekilde ceza almayı hak etmediğini söyleyen Öztürk haklı bulundu ve cezası kaldırıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku