Anayasa Mahkemesi 3 siyasi parti hakkında suç duyurusunda bulundu

0 63

 

3 siyasi parti ile ilgili bugün şok bir gelişme yaşandı. Büyük anayasa mahkemesi, AS Parti ve  Ülkem partisi ve de Türk ve Dünya Birliği Partisi bilgilerinde mali araştırmalara ilişkin sorumluluklarını yerine getirmedikleri durumu halinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına dair açıklama yaptı.

Büyük anayasa mahkemesinin  AS Parti ve Ülkem Partisi yada  Türk ve Dünya Birliği Partisinin 2019’a kayıt mali denetimleri tarafından kararları bugünkü Resmi Gazete’de açıkladı.

 

İncelemede adı geçen partilerin, Mahkemeye açıklama yapabilir şekilde kayıt veya belge düzeninin oluşturulmaması ile birlikte bu durum hariç gelir ve gider yapılmasının inceleme ve araştırmayı durdurmaya yönelik eylemler olduğu belirtildi.

3 Siyasi Parti

3 siyasi parti

Bu sebeplerle söz konusu 3 siyasi parti adına 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 111’inci kanunu uyarınca yasal işlem başlatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapılması kararını verdi.

Anayasa Mahkemesi, ayni zamanda 3 partinin net hesaplarının araştırmayi gerçekleştirilemediğinden alakalı seneye  ait hesaplarının da onay alınmasının mümkün olmadığına karar verdi.

Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre ilçesinde ki merkezinde video konferans yoluyla yapılan basın toplantısında, “Geçtigimiz günlerde Kovid-19 hastaları üst üste sekizinci haftada yükselme gösterdi ve 5,2 milyondan fazla yeni hasta bildirildi. Bu durum bugüne  kadar bir haftada kaydedilen en fazla vaka sayısıydı.” Dedi.

Dünya genelinde koronavirüs sebebi ile ölüm de art arda 5’inci haftada artış gösterdiğini açıklayan Ghebreyesus, “Şu anda DSÖ’ye 3 milyondan fazla ölüm var açıklamasını yaptı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.