Anne Karnındaki Bebekte Zekâ Geriliği Nasıl Fark Edilir?

0

Anne Karnında Bebekte Zekâ Geriliği Nasıl Fark Edilir?

Hamilelik süreci kadınların hayatının en güzel zamanlarından birisi olarak adlandırılabilir. Bebeği yolda olduğunu bilmenin heyecanı ve yapılan hazırlıkların telaşının yeri oldukça farklıdır. Bebek dünyaya gelmeden önce aileler bazı bilgileri edinmek isterler. Bebeğin cinsiyetinin yanı sıra zekâsı ve sağlığı da bu konulardan birisidir. Anne karnında bebekte zekâ geriliği günümüz teknolojisi ile fark edilir. Annenin geçmiş alkol ve sigara zamanlarının da bu konu üzerindeki etkisi oldukça fazladır.

Taşıyıcı Taraması

Hamilelik esnasında yapılan testlerden birisi de bu olacaktır. Bu test sonucunda bebeğin kalıtsal olarak herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığı anlaşılır. Her hamilelik esnasında yapılan bu test eğer pozitif çıkarsa, diğer partnerden de örnek alınarak teyit edilir. Doktorun tavsiyeleri ile hamilelik esnasındaki bu durum yönlendirilir.

Ultrason Taraması

Birçok kişi ultrason taramasını bebeğin yalnızca bedensel sağlığı için yapıldığını düşünür. Anne karnında bebekte zekâ geriliği bu test ile ortaya çıkabilir ve kişiler olası durumlardan erken haberdar olabilirler. Test sonucunda bebeğin tam olarak kaç haftalık olduğu ve kalbinin atış hızı da öğrenilir. Bu test hamilelik esnasında zorunlu olarak yaptırılmalıdır.

Koryon Vilüs Örneklemesi

Bebekte down sendromu olup olmadığını öğrenmek için yapılan bu test esnasında plasentadan örnek alınır. Alınan örnek sonucu bebeğin taşıdığı ile bizzat aynıdır, bu nedenle plasenta bebeğin değerlerini ölçmekte yeterli olacaktır. Ortalama 11 haftalık hamileyken hastanede bu testlerin yaptırılması önerilir.

Amniyosentez

Anne karnında bebekte zekâ geriliği testlerinden bir diğeri de amniyosentez isimli testtir. Bu test ile bebeğin hücrelerinde bulunan kalıtsak hastalıklar keşfedilir. Bebeğin hücreleri bir mikroskop ile detaylı olarak gözlemlenir ve bebeğin hastalıklarından önceden haberdar olunur. Amniyon sıvısı içerisinde gerçekleştirilen bazı testlerde de bebeğin sinir tüpünde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı keşfedilir.

Kan Tahlili

Kordosentez ismi ile hamilelere yapılan bu testte, bebekten kan örneği alınır ve incelenir. Bebeğin toplardamarı üzerinden alınan kanda, kromozom rahatsızlığı olup olmadığı keşfedilir. Eğer zekâ geriliğine işaret eden başka bir durum var ise bu test sonucunda ortaya çıkar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku