Arabası olan vatandaş için geçerli! Yüzde 20 zam kapıda

Arabası olan vatandaşı ilgilendiriyor.

0

Bu husus Arabası olan vatandaş dışında kimseyi ilgilendirmiyor. Fiyatlarla alakalı açıklama yapıldı. Yüzde 20 oranında zam kapıda. 960 liraya kadar artış gösterecek. Ayrı ayrı hesaplandı. Trafik sigortası ile alakalı yapılan yeni  düzenlemeler son aşamada kanun teklifinden kaldırıldı, yani artık bu konu ile alakalı herhangi bir düzenleme yer almıyor. Dolayısıyla ‘bundan sonra ne olacak?’ sorusunu akıllarda soru işareti olarak kalmaya  başladı. Önümüzdeki süreçte trafik sigortasının ücretlerinde  yüzde 20 oranının üzerinde bir fiyat artışı bekleniyor. Şuanki Fiyatlar zam uygulandıktan sonra ne kadar yükselecek, yeni fiyat oluşan durumları ne olacak? İşte arabası olan vatandaşı çok yakından ilgilendiren açıklamalar

Arabası olan vatandaş için geçerli!

arabası olan vatandaş

Karayolları Trafik Kanunu  dahilinde zorunlu olarak mali sorumluluk sigortası çerçevesi dışında kalan hususların  yeniden düzenlenmesi için Meclis’e kanun teklifi sunuldu. Bu düzenleme bazında , belirlenmiş tazminatlardan olan değer kaybı tazminatında, aracın şuan ki  piyasa  değeri, kullanım düzeyi, hasar alan parçaları ile hasar miktarı göz önüne  alınacak. Destekten yararlanamama tazminatı, ulusal doğum ve ölüm verileri  kullanılarak hazırlanmış olan hayat tablosu bununla beraber zorunlu mali sorumluluk sigortası genel  koşullarda belirtilen iskonto yüzdesi baz alınarak hayat anüiteleri ile genel  kabul almış aktüerya şartlarına uygun halde hesaplanacak.

Arabası olan vatandaş ; Sakatlık durumunda ki tazminatı hesaplamada da aynı kurallar geçerli  olacak; devamlı sakatlık oranı baz alınarak hayat anüiteleri ile  kabul  görmüş aktüerya şartlarına uygun olarak hesaplama olacak. Devamlı sakatlık oranının belirlenmesinde esas alınacak konu, zorunlu  mali sorumluluk sigortası genel koşullarında belirtilecek. Teklifle, tazminat dahiline çıkan  hallere ilişkin de yeni düzenleme  yapılıyor.  Bu Düzenlemeyle, tazminat haricinde kalan hasarlar yapılan sigorta sözleşmesinde  teminat altında tutulan risk ile eşleşmediğinden, söz konusu bireyler ve araçların  aldıkları zararların, zorunlu mali sorumluluk sigortası dahilinde   bırakılması isteniyordu.  Fakat düzenleme son aşamada kanun teklifinden kaldırıldı.

Farklı Tazminat Tutarları Ödenebilecek, Standart Durum Yok

Trafik sigortasından verilecek olan vefat ve sakatlık tazminatlarına standart koşullar yer almadığı için mahkemeler kazalarda vefat edenlerin yakınlarına veya  sakat kalan bireylere farklı farklı tazminatlar vermesine karar verecek. Örnek olarak , aynı yaşta ve  aynı gelir durumunda olup da vefat eden bir kişinim yakınına mahkemede 200 bin TL ödenmesine karar verirken , bir başka mahkeme ise başka bireyin yakınına 150 bin TL ödenme yapmasına karar verecek. Çünkü, standart durum yok.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku