Araç Sigortası Dönemi Tamamen Değişti! Okumadan Sigorta Yaptırmayın!

Araç Sigortası Dönemi Tamamen Değişti! Okumada Sigorta Yaptırmayın!

0 206

Araç Sigortası Dönemi Tamamen Değişti! Okumada Sigorta Yaptırmayın!

Otomobillerde yaşanabilecek herhangi bir kaza ve olası hırsızlık gibi durumlar ile karşılaştığımız zaman bizi maddi olarak kurtaracak sigortalar pek çok kişi için hayati bir önem taşıyor. Ancak bu sigorta kurallarında değişiklikler yapıldı.

Otomobil fiyatlarının her geçen gün artması ile birlikte araç sigortası hiç olmadığı kadar büyük bir önem kazanmaya başladı. Otomobillerde yaşanabilecek hırsızlık kaza gibi durumlarda sigortalar adeta can yeleği haline geldi. Pek çok kullanıcı için sigorta artık büyük bir önem taşıyor.

Otomobil sigortalarında kurallar değişiyor. Sözcü Gazetesi yazarlarından olan Erdoğan Süzer’in yapmış olduğu açıklamaya göre Sigortacılık ve Özel emeklilik ile ilgili yeni bir düzenleme yapılırken bu noktada trafik kazalarında kusursuz olan araç sahiplerinin ödenen tazminat tutarının hesaplanmasında, otomobil sahiplerini mutsuz edecek yeni bir düzenlemenin yapıldığını duyurdu.

Sigorta şirketleri tarafından yapılan ödemelerde tazminat azalması mı yaşanıyor?

Kaza sürecinde değer kaybı hesaplama formülü adı verilen tazminat modeli üzerinde sigorta şirketlerinin araç sahiplerinin ödeyeceği tazminatlarda üçte bir oranında azalma yaşanıyor. Otomobil sigortası için yeni düzenlenen taslağa göre Sigorta Ekspresleri İşveren Sendikası başkanı Mesut Cemil Boyner bu formülün otomobil sahiplerinin yararı yerine şirketlerin yararının gözetildiğini ve buna göre düzenleme yapıldığını belirti.

Yeni taslak ile birlikte Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına aykırılık teşkil ettiğini açıklayan Boyner anayasanın kararlılığının hiçe sayıldığını amaç şirketlerin yararının gözetilmesi olduğunu ve bu formülün bu şekilde devam etmesi durumunda olayın yargıya taşınacağını açıkladı.


Yeni bir formül uygulanmaya başlanırsa milyonlarca araç sahibi de kusursuz olduğu halde eskisine göre daha düşük tazminat alacağını belirtti. Düzenlenen bu zarar örneklerine göre mevcut durumda kaza öncesi aracın değeri 100 bin lira iken kaza sonrası 90.000 liraya düşen bir kişi şirketten 10 bin lira tazminat ödeyip zararını gidiliyordu yeni düzenleme ile 10 bin lira yerine 3000 lira ödenerek 7000 lira şirketin kasasına aktarılacak.

Bu durumda vatandaş iyice mağdur olmuş durumda. Önerinin kabul edilip edilmeyeceği henüz net olarak belli değil. Konu ile ilgili Türkiye Sigorta Birliği yetkilileri çalışma aşamasında olduğunu, zaman içerisinde herkesin yararına göre formülün geliştirileceğini açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.