Araç Stoklama mı Yapılıyor-ÖTV İndirimi Uygulanmadı

ÖTV indirimlerinden yola çıkarak tepkili videolar çeken vatandaşlar sıfır otomobillerde stokçuluk yapıldığını iddia ediyor.

0 23

Sosyal medya üzerinden yayınlanmış olan bir video ile gündem karıştı. Son zamanlarda yapılan ÖTV indirimlerinden yola çıkarak tepkili videolar çeken vatandaşlar sıfır otomobillerde stokçuluk yapıldığını iddia ediyor. ÖTV indirimleri Cumhurbaşkanlığı tarafından bildirilmişti. Sosyal medya üzerinden paylaşılan videolar tartışma yarattı. Araçların arızalı mı yoksa stoklama yapılmak amacıyla mı kenarda bekletildiği merak konusu. Paylaşım sonrası vatandaşın aklında soru işareti bıraktı. Vatandaş tarafından ortaya atılan en büyük iddianın stokçuluk olduğu söyleniyor. Sosyal medyada çığır açan görüntülerden sonra bahsi geçen firmadan da açıklama geldi. Yapılan indirimlerin sebebi otomotiv pazarında hareketlilik sağlanması amacıydı. Sıfır araç alımlarındaki düşüşlerin yaşanması alandaki rağbeti arttıracak iken alım yapmak isteyen vatandaş satın alacak araç bulamadı.

Sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyüyor

İzmir ilinde kaydedilen aynı marka yüzlerce araç bu yöndeki iddiaları kuvvetlendirir düzeyde. Aynı markada bu kadar aracın olması durumu akıllara ÖTV sonrasına saklandığını getiriyor. Sadece bu alanda değil bakanlık sıfır kilometre olan araçlar için fiyat denetimlerine de başladı. Özel tüketim vergisi sonrasında bazı markaların indirimli fiyatlardan satış yapmadığı gözlemlendi. Fiyat yansıtmayı yapmayan bayiler ve satıcılar için denetlemenin başlatıldığı açıklandı. Cumhurbaşkanlığı kapsamında yapılan ÖTV indirimi dahilinde matrahlarda değişiklik yapıldığı ve araç fiyatlarının indirilmesi talep edildi.

Bakanlığa yansıyan şikayetler kapsamında 2 bin tane şikayet dilekçesi bulunmaktadır. Bazı firmalar bu yönde olan indirimi uygulamamıştır. Firmalar galericiler ile anlaşmaya çalışıp bu doğrultuda ikinci el araç olarak satmaya çalışmaktadır. Araç satışı yapmamak için bu doğrultuda bazı firmalarda elinde araç kalmadığını söylüyor. Bu yönde satış yapan veya yapmamak için direnen firmalara tespit edildiği vakit cezai işlem uygulanacağı açıklandı.

Yetkili firmadan açıklama geldi

Video paylaşımı sonrası gelen açıklamada firmanın araçları kurumsal olarak kiralama yaptıkları ve ayrılmış araçlar olduğu söylendi. Ayrıca görüntülerin izinsiz çekilmesi konusunda da hukuki yollara başvurulacağı markanın adını karalamak amacıyla böyle bir şey yapıldığı iddia edildi.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz İş Bankası Duyurdu-Gişeden Direk 1000 TL Verilecek adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.