Arsa sahipleri için kötü haber geldi: ‘Kat karşılığı daire’ anlayışı değişti

0 2.439

Arsa sahipleri ile ilgili oldukça çarpıcı bir değişiklik oldu. Maliye, bu satışları ticari bir faaliyet olarak nitelendirirken, Danıştay, arsanın kat karşılığı olarak inşaat ve satış sözü sözleşmesi ile müteahhide devredilmesi sonucunda sahip olunan tarafsız bölümlerin satış olayının ticari bir olay olarak ele alınamayacağını, gelirlerin ticari bir kazanç gibi kabul görmeyeceğini ve KDV’ye dahil olmayacağı fikrindeydi.

arsa sahipleri

Dünya gazetesinden Abdullah Tolu köşesinde, Danıştay son günlerde vermiş olduğu kararlarda, arsaların sahiplerinin  lehine olan bu fikri bu kez Maliye lehine farklılaştırdığını  belirtti

 

ALINAN İLK KARAR ARSA SAHİPLERİ LEHİNEYDİ

Danıştay’ın bu mevzu hakkında  geçmişten şimdiye iki farklı fikri bulunuyor, ve de birbirine dip dipe  zıt! Bu mevzuda alınan kararlar arsa sahipleri lehine haline gelmişken, son bir iki senedir alınan kararlar bir şekilde Maliye lehine farklılaştı” diyen Tolu, “Danıştay, son 2 seneye  kadar almış olduğu kararlarında, şahısın arsasını kat karşılığı halinde müteahhide teslim etmesi ve inşa edilmiş olan binada kat sahibi olmasını servetin değer görmesini ve servetin farklılaşması olarak görüyor, sözleşmeye binaen elde edilen bağımsız alanların satışının ticari bir faaliyet olarak görmeyeceğini, elde edilmiş olan gelirin ticari kar  olarak kabul görmeyeceğini ve KDV’ye dahil olmayacağı görüşünde bulunuyordu. Bu konu hakkında alınan doğrultusunda ise, arsa sahipleri lehine  haline gelmişti” ifadelerine yer verdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.