Asgari Ücret Zam Oranları Belli Oldu! Vatandaşı Merak Ettiren O Rakam!

0 853

Türkiye’de milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret zam oranları belli oldu. Bakan Selçuk 2021 yılı içerisinde geçerli olacak asgari ücretin yüzde 21.56 arttırıldığını açıkladı.

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari Ücret komisyonu toplandı. İşçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan asgari ücret komisyonu tarafından her yıl belirlenen asgari ücret miktarı belli oldu. 2021 yılı içerisinde brüt asgari ücret miktarı 3 bin 577 lira 50 kuruş olarak belirlendi.

Yüzde 21.56’lık artış gösteren asgari ücretin zam oranı Agi dâhil net 2 bin 825 TL oldu. 2021 Ocak ayında belirlenen asgari ücret miktarı tüm yıl boyunca geçerli olacak. Yılın 2.yarısını bitirmek üzere olduğumuz şu günlerde gözler 2022 asgari ücret zam oranlarına çevrildi.

Asgari Ücrete Ek Zam Beklentisi Sürüyor 

Gün geçtikçe ağırlaşan hayat şartları insanları bugünlerde oldukça zorluyor. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, binlerce insanı ekonomik açıdan yıprattı. Her ne kadar asgari ücretli çalışan işçi hakları devlet tarafından korunmaya çalışılsa da, bu süreç çalışan için oldukça zorlu geçti. Bu şartlarda artan ev kiraları, elektrik, su, doğalgaz fiyatları vatandaşı çaresiz bıraktı. Gıda sektörü de bu süreçten etkilendi ve bu etki doğal olarak vatandaşın mutfağına da yansıdı.

Okulların açılmasıyla birlikte bu giderlere bir de okul masrafları eklenince asgari ücretli çalışan işçiler darboğaza girdi. Beklentiler arttı. Asgari ücrette ek ödeme yapılacak mı? Sorusunu sormaya başladı. Buna bir çözüm getirmeye çalışan uzmanlar asgari ücretli çalışanın her ay ödemiş olduğu 456 lira 13 kuruş olan gelir vergisinin ve 27 lira 15 kuruş damga vergisinin ücretlere eklenebileceği görüşünde. Eğer bu görüş hayata geçerse asgari ücretli çalışana 486 TL ek zam yapılmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.