Aşı Olanlar Olmayanlara Göre…- Durumlar Vahim

Gündemimizden düşmeyen salgın hastalık korona ve beraberinde getirilen aşı uygulamaları neticesinde gidilen fikir ayrılıklarından dolayı bir kesim yaptırmamakta.

0

Gündemimizden düşmeyen salgın hastalık korona ve beraberinde getirilen aşı uygulamaları neticesinde gidilen fikir ayrılıklarından dolayı bir kesim aşılama uygulamasında bulunurken bir kesim de yaptırmamaktadır. Dünya nüfusu üzerinde 4,5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan hastalık da araştırmalar devam ediyor. Yeni mutasyona uğrayan virüs Delta Varyantı ve Mu varyantı gibi farklı mutasyonlara uğrayıp hızla yayılmaya devam etmektedir. Havalarda olan soğuma sürecinde kış mevsiminin gelmesi ile salgına karşı tedbirli davranmamız gerektiği açıklandı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılmış olan açıklamada aşı yaptırmayan kişilerin yaptıran vatandaşlara göre 10 kat daha fazlasının hastanelik olduğunu açıkladı.

Aşı olmayanların hastalıktan ölme riski 11 kat daha fazla

İğne yaptırmanın daha korunaklı olduğunu ortaya çıkaran araştırmada ayrıca Delta Varyantına karşılık da etkili olduğu söyleniyor. Washington Post gazetesinde yayınladığı bir haberde aşılanmak ile ilgili karşılaştırmalar yapıldı. Moderna- Johnson&Johnson – BioNTech ve Pfizer içerikleri karşılaştırıldı. Ortalama olarak 32 bin kişinin katılım sağladığı değerlendirmede 3 aylık süreçte 3 aşılanmayı tercih edip hastaneye yatan hasta sayılarında gözle görülür bir şekilde azalma olduğu belirtildi. Ortalama olarak % 86 oranında hastaneye yatış oranının olduğu ve yaptıran kesim sayesinde yatış seviyelerinin düştüğü ifade ediliyor.

Moderna daha mı koruyucu?

Moderna olan kişilerde bu durumun daha iç açıcı olduğu belirtilirken %95 koruyucu- BioNTech/ Pfizer de %80- Johnson&Johnson’ da ise %60 etki sağladığı söylenmekte. Bu araştırmalar Mayo Clinic aracılığıyla yapılmış olup henüz hakemli heyet tarafınca yayına koyulmamıştır.  CDC Direktörü Rachelle Walensky Beyaz Saray’ da düzenlenmiş olan basın toplantısında ellerinde bilimsel bir malzeme olduğu ve bu salgını en iyi şekilde atlatmaları gerektiğini söyledi.

Aşı
Aşı

Aşılama ile ilgili eklemede bulunan Walensky aşının Covid-19’ un etkilerini azalttığını ve hastalığa karşı daha etkili olduğunu söyledi. Yapılan açıklamalarda yoğun bakım ünitelerinde yatan kişilerin %90 oranında aşısız kişiler olduğu söyleniyor. Aşıda istenen sayıya ulaşılamadığı söylenirken 1. dozun etkili fakat yeterli olmadığı söylenirken 2. dozun ise %95 kadar koruyuculuk sağladığı söyleniyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Türkiye’de Yeni Koronavirüs Türü Olan ‘Mu’ Varyantı Görüldü! adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku