Ayçiçek Yağı Fiyatları Artık Yükselmeyecek! Devlet Dur Dedi!

Ayçiçek Yağı Fiyatları

1

Ayçiçek Yağı Fiyatları

Ayçiçek Yağı Fiyatları Artık Yükselmeyecek! Türkiye İstatistik Kurumunun bitkisel ürün tahminine göre baklagil üretiminde azalış meydana geldiği görülmektedir. Özel kuraklık kaynaklı bu düşüşler Ekim ayı içerisinde kendisini göstermektedir.  Buğdaydan, nohutta kadar pek çok ürün tehlike altında. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bitkisel üretim tahmini kapsamında tahıl ve baklagiller de öngörülen üretim miktarında azalış olduğuna dikkat çekilmektedir.

Ayçiçek Yağı Fiyatları 2021

Buna göre tahıl ürünlerinin üretim miktarı geçen yıla oranla %15 azalarak 31.6 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir. Buğday üretiminin yüzdesi ise yüzde 13.9 düşerek 17.7 milyon ton, arpa üretiminde ise yüzde 30.7 azalışla 5.8 milyon ton, Çavdar üretiminde ise yüzde 32.41 azalışla 200000 ton, Yulaf üretiminde ise yüzde 9.11 azalışla 286 bin ton olması beklenmektedir. Ayrıca baklagiller arasında nohut üretiminin yüzde 24.6 azalarak 475000 tona, Kırmızı mercimeğin ise %30 oranında azalarak 230000 tona düştüğü belirtilmektedir. Ayçiçek Yağı Fiyatları Artık Yükselmeyecek!

TUİK tarafından yapılan araştırma kapsamında buğday üretiminin yüzde 7.3’ ü arpa üretiminin ise yüzde 6, Çavdar üretiminin ise yüzde 3.6’ dan az olacağı belirtildi. Nohut üretiminde yüzde 12.7 lik bir azalış, kırmızı mercimekte ise yüzde 6.6 oranında artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Bu üretimin azalışın da öncelikle susuzluk bulunurken kış ve ilkbahar mevsimlerinde yağmayan yağmurlar ve kuraklığın etkisi de bulunmaktadır.

Ayçiçek Yağı Fiyatları Neden Arttı!

Ayçiçek Yağı Fiyatları Artık Yükselmeyecek! Özellikle çiftçiler toprağa işleyebilmek için yağmur yağmasını bekliyorlar. Fiyatlardaki artışın önüne geçilecek fiyat artışı hız kesmeden devam ederken önemli bir temel ürün olan ayçiçek yağının fiyatı da bir hayli artmaktadır. Bu noktada ithalatta gümrük vergisi ödeyen kişiler için yıl sonuna kadar gümrük vergileri sıfırlandı. İthalat için alınan bu kararda değişiklik yapılması durumunda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecektir.

1 yorum
  1. Gerçekçi diyor

    Daha ne kadar yükselecekti ki 100 ü geçti tabiki dur diyeceklerdi ama çok geç oldu sanırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku