Binlerce İş yerinin yüzünü güldürecek beklenen haber geldi! Bankalar tarafından 30 bin TL’ den 75 bin TL’ye kadar faizsiz kredi fırsatı sunuyor…

Binlerce iş yerinin yüzünü güldürecek beklenen haber geldi! Bankalar tarafından 30 bin TL’ den 75 bin TL'ye kadar faizsiz kredi fırsatı sunuyor...

0

Binlerce iş yerinin yüzünü güldürecek beklenen haber geldi! Bankalar tarafından 30 bin TL’ den 75 bin TL’ye kadar faizsiz kredi fırsatı sunuyor…

Salgın dönemi ile birlikte bir çok iş yeri ekonomik olarak sıkıntı yaşamaya başladılar. Kısıtlamalar, tam kapanma süreçleri sektörlerin ekonomik olarak sıkıntılı süreçler yaşamasına sebebiyet verdi. Bu süreçte birçok işletme nakit sıkıntısı yaşarken, istihdam sıkıntıları da yaşanmaya başlandı. Durum böyle olunca devletten iş yeri sahiplerine koruyucu ve teşvik edici destekler sunulurken KOSGEB’den beklenen destek geldi. KOSGEB kapsamında işyeri sahiplerine küçük ve mikro ölçekli işletmelere 30 bin TL ile 75 bin TL arasında faizsiz 3 yıl sonra ödemeli kredi desteği sunuluyor.

Bu süreçte işletmeler her geçen gün ekonomik sıkıntı yaşarken birçok kişi ise işsiz kalmaktadır. İşten ayrılan kişiler ise işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödenekleri ile desteklenmektedir. Bu süreçte işletmelerde yalnız bırakılmayarak destekleniyor. KOSGEB’ in başlattığı bu kredi kampanyası ile birçok mikro ve küçük ölçekli işletmenin yüzü gülecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada KOSGEB aracılığı ile esnaflar için 5 milyar TL’lik bütçe paketi oluşturuldu. Oluşturulan bu kredi kampanyası kapsamında bütün hazırlıklar tamamlandı. KOSGEB tarafından verilecek olan bu destek kapsamında destekten 130000 işletmenin yararlanacağı da tahmin edilmektedir.

İşletmelere KOSGEB tarafından verilecek faizsiz 3 yıl sonra ödemeli kredi desteği paketi nedir? Kimler bu krediden faydalanabilir?

KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi destek paketi ile küçük işletmelere ve mikro ölçekli işletmelere 30 bin TL ile 75 bin TL aralığında faizsiz kredi desteği sunulacağı açıklandı.

Bu destekler işletmelerin ölçeklerine göre verilecektir. Mikro ölçekli işletme için verilecek kredi 30.000 TL küçük ölçekli işletmeler için verilecek destek kredisi ise 75 bin TL’ dir. Bu KOSGEB kredisi 3 yıl sonra ödemeli ve faizsiz olarak işletmelere destek olarak sunulmaktadır.

Ekonomik olarak nakit akışı sıkıntısı yaşayan ve zor günler geçiren mikro ve küçük ölçekli işletmeler bu kredi fırsatından yararlanır.

KOSGEB kredisi nedir? Kimler bu krediden yararlanabilir?

İşletme ölçeğine göre kredi verilecek olup küçük ve mikro ölçekli işletmelere kredi verilirken orta ve büyük ölçekli işletmeler kredi kapsamında bulunmamaktadır.
KOSGEB destek kredisi kapsamında küçük ve mikro işletmelerin yararlanabileceği belirtildi. Bu destekten faydalanacak işletmelerin gelir kaybı yaşamış olması ve istihdam oranında düşüş yaşamamış olması gerekmektedir. Destek kapsamında aranan kriter öncelikle işletme gelir kaybına uğramış ve istihdamını korumuş olması gerekmektedir.

Bu durum ise işletmenin vergi beyanlarından ve pandemi öncesi ekonomik durumundan kontrol edilecektir. İşletmenin salgın süreci ile gelirinde bir azalış yaşanmış olması gerekirken, istihdamını ise koruyor olması gerekir. Bu durum ise işletmenin SGK bildirimlerinden kontrol edilmesi gerekiyor.

İşletmelerin başvuruları incelendikten sonra işletmenin aranan kriterleri taşıdığı saptanırsa işletmenin destek kredi başvurusu onaylanır. İşletmelerin faaliyet alanının ise teknoloji ve imalat alanında olması gerekmektedir. Bu KOSGEB desteği ile işletmelerin maliyetlerine destek olmak sermaye oluşturmasını sağlamak ve azda olsa nefes almalarını sağlamak amaçlanmıştır. Ayrıca faaliyetlerine ara vermeden devam etmeleri hedeflenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku