Başarılı Bir Kişi Olmak Nasıl Mümkündür? 2021

0

Başarılı bir kişi olmak nasıl mümkündür? Çoğu insanın istediği bir özelliktir başarıya ulaşmış olmak ve başarılı olarak nitelendirilme. Nasıl başarılı olacağız? Bu sorunun birçok cevabı olabilir ancak genel olarak başarılı olmanın temelleri vardır ve bilinmesi durumunda bir kişi başarılı olacaktır.

 

Başarılı Bir Kişi Olmanın Temelleri

 

Başarılı bir kişi olmak istiyor isek öncelikle düzen oluşturmayı bilmemiz gereklidir. Kendimizi bir düzene sokabilmeli ve en önemlisi o düzenden sapmadan yolumuza devam edebilmeliyizdir. Oluşturmuş olduğumuz bu düzen bize özgü olmalı ve bizim seviyemize uygun olmalıdır. Abartılmamış gayet gerçekçi ve iyice programlanmış bir düzen olmalıdır, bu kuracağımız düzen.

Başarılı bir kişi olmak

İkinci olarak, hayaller ve hedefler en uygun şekilde belirlenmelidir. Bir hayal nasıl olmalı? Bu soruya cevap verebilirse kişi başarılı olma adaylığına gidebilir. Hayalin özel olduğunu ve tam olarak neyi hayal ettiğimiz belli eden bir hayal olması gerektiğini kişi bilmelidir. Bununla beraber başarılı kişi hedeflemeyi iyi yapabilmelidir. Hedeflerinin hayallerine özgü seçmeli ve uygulama anında istikrarlı ve düzenli olmalıdır.

 

Başarılı bir kişi olmak için üçüncü olarak, başarılı olan birisi pes etmemeyi çok iyi bilir. Pes etmek bir kişiyi hayallerinden uzaklaştırır ve kendine olan güvenini sarsmasına neden olur. Başarılı kişi pes etmenin kendine vereceği zararı bilir ve bu zararı almamak için zor anlarında kendini motive edebilir. Eğer düştüyse kalkmayı; kalkamadıysa da sürünerek ilerlemeyi bilir. Sizde başarılı olmak istiyor iseniz bunları yapabilmelisiniz.

Dördüncü olarak, başarının altın temeli hatalardan ders çıkarmaktır. Başarılı bir kişi yaptığı hataları analiz eder. Nerede bir sorun oldu ki bu hatayı yaptı. Bunu düşünerek kendine doğruları kazandırır ve hatayı avantaja çevirir. Başarının temeli olan hatalardan ders çıkarmayı uygulayabilirse bir kişi başarılı olmak yolunda ilerlemeye devam edecektir.

Başarılı Bir Kişi Olmak

Başarının temellerinden bir diğer temeli ise küçük şeyler ile sevinmektir. Başarılı kişi, elinde olanı iyi değerlendirir ve bunu avantaja çevirmek için elinden geleni yapar. Sahip olduklarını küçümsemez özellikle küçük başarılarını asla göz ardı etmez. Hayali için en küçük hedefi başardıysa bununla sevinir ve kendi ile gurur duyar.

Sizde başardığınız küçük adımları göz ardı etmektense onlardan keyif almayı onlar ile sevinip motive olmayı bilin. Başarılı bir kişi olmak için bu oldukça önemlidir. Bu size hayallerinize giden yolda bir yoldaş olacaktır ve hayallerinizi geçekleştirmeniz için size ışık tutacaktır.

 

Bir diğer başarı temeli ise kendi ile yarışmaktır. Başarılı kişilerin en büyük rakibi kendileridir. Çünkü başarılı kişinin en büyük hedefi dün başardığının fazlasını bugün başarmaktır. Böylece kendi ile yarışır. Kendi ile yarışması durumunda her geçen gün daha da ileri gitmek için mücadele eder ve sonunda da pes etmediği için bunu başarır. Sizde dün yaptıklarınızdan farklı olarak bugününüzü daha ileride tutun ki başarılı olun.

Başarılı Bir Kişi Olmak Mümkün mü?

Başarılı bir kişi olmak mümkün mü? Başka temeller den diğeri ise başarılı kişi çevresinden olumsuz etkilenmemek için mücadele verir. Çünkü başarılı kişiler genellikle sevilmeyen, hakkında kötü yorum yapılan ya da bir açığı aranan kişilerdir. Çünkü başarılı kişiler diğer insanlara göre daha fazla emek verip daha ileriye gitmiştir. Ne yazık ki bunu tebrik edenlerden çok kötü yorumlarda bulunan kişiler daha fazladır. Ancak, başarılı kişiler bu kötü yorumlardan beslenir ve daha da başarılı olmak için çabalar çünkü o kişi bilir eğer bu kötü yorumlara ya da kıyaslanmalara kulak verirse kendi kötü etkilenir ve hayallerine ulaşamaz.

Bu nedenden dolayı kendi savunma mekanizmasını oluşturur. Sizin de çevrenizde ‘’sen yapamazsın’’ gibi ifadelerde bulunanlar olabilir. Kulak vermeyin onlar sizi geriye çeker ve sizin için söylediklerini doğrulatmak ister. Siz onları haklı çıkarmak yerine size bu yapmış oldukları olumsuz yargılardan utanmalarını sağlayın ki bir insana destek olmak yerine onun moralini bozarak aşağıya çekmenin kötü bir şey olduğunu anlasınlar.

Son temel ise başarının bitmeyen bir şey olduğunun bilinmesi olacaktır. Başarı bitmez. Kimse başaracağım şeyler bitti diyemez. Çünkü bu evrende o kadar çok şey vardır ki, bu yoğunluk sayesinde kişiler birçok hayal kurabilir ve böylece birçok başarı elde edebilirler. O yüzden başarının sonu olmadığını en iyi şekilde kavramak başarılı olmanın en iyi etkenlerinden olacaktır. Mesela, siz kurduğunuz bir hayali gerçekleştirdikten sonra duracak mısınız, yoksa yeni hayaller kurup yeni başarılara mı imza atacaksınız? Bu sorularının cevabını kendinize verdikten sonra. Başarının temeli olan bitmezlik daha iyi anlaşılmış olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku