BDDK Tüketici Kredilerinde Vade Düzenlemesini Açıkladı! İşte Sevindirici Haber

0 408

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tüketici kredileri vade düzenleme kararı kurumun resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Kurulun, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında, Kredi ve Finansal Kurumları yönetmelikleri gereğince yaptıkları incelemeler son buldu.

Tüketici Kredileri Vadelerinde Yeni Dönem Başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı son karara göre; tüketici kredilerine ilişkin vade sınırı elli bin liranın üzerinde olan tüketici kredileri için 36 aydan 24 aya indirildi. Ancak karar tarihi olan 16 Eylül 2021 tarihinden önce alınmış olan  kredilerde borçlunun talep etmesi halinde tüketici kredisinin 36 ayda yapılandırılma hakkı saklı tutuldu. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, salgın döneminde tüketicilere sağlanan pek çok kolaylığın devam ettirilmesi yönünde karar alırken bazı kararların 30 Eylül 2021 tarihi ile yürürlükten kalkmasına da hükmetti.

Yapılan resmi açıklamada: “Değerlendirmeler sonucunda, 30 Eylül’de süresi dolacağı belirtilen kredi riskine esas tutar hesaplamasında; parasal varlıklar ile parasal olmayan varlıklardan, tarihi maliyet cinsinden ölçülen yabancı para birimindeki kalemler dışında kalanların Türkiye Muhasebe Standartları uyarınca değerlenmiş tutarları ve ilgili özel karşılık tutarları hesaplanırken, hesaplama tarihinden önceki son 252 iş gününe ait Merkez Bankası döviz alış kurlarının basit aritmetik ortalamasının kullanılabilmesine yönelik uygulamanın devam edilmesine karar verildi.” İfadelerine yer verildi.

Kart Borçlarında 30 Eylül’de Yeni Bir Dönem Başlıyor

Salgın döneminde bankalara verilen kredi kartı borcunu asgari ücret dahi talep etmeden öteleyebilme yetkileri de 30 Eylül 2021 tarihinde sona eriyor. Bankalar, asgari ücret de dahil hiçbir ücret almadan kart hamillerinin borçlarını öteleyebilme inisiyatifi alabiliyorken 30 Eylül itibari ile eskiden uygulamada olan, kart hamilinin asgari ödeme yapmadığı takdirde uygulanan nakit kullanımının kısıtlanması uygulamasına geri dönülecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.