Bebeğinizle Güvenli ve Güçlü Bağ Kurmak

0 172

Bebeğinizle Güvenli ve Güçlü Bağ Kurmak

Yeni doğmuş bebeğinizle güçlü bağ oluşturmak ister misiniz? Bu ebeveynlik ipuçları, bebeğinizin ipuçlarına nasıl yanıt vereceğinizi gösterebilir ve yaşam için mümkün olan en iyi temele sahip olmalarını sağlayabilir.

Güvenli bağlanma nedir?

Bağlanma veya bağlanma bağı, bebeğiniz ile sizin birincil bakıcısı olan sizin aranızdaki benzersiz duygusal ilişkidir. Bebeğinizin beyninin kendini organize etme biçiminde ve çocuğunuzun sosyal, duygusal, entelektüel ve fiziksel olarak nasıl geliştiğinde kilit bir faktördür. Bağlantı bağının kalitesi değişir. Güçlü bağ için sadece sevmek yetmez.

Güçlü bağ oluşturmak için sizin bebek kendi sinir sistemi deneyimi optimal gelişimine güvenli ve sakin yeterince hissediyor sağlamak, birlikte ikinizi çizer sözsüz duygusal alışverişi kaynaklanmaktadır. Güvenli bağlanma bebeğinize yaşam için en iyi temeli sağlar: öğrenme hevesi, sağlıklı bir öz farkındalık, güven ve başkaları için saygı.

Güçlü bağ yerine başarısız bağ, bir, kendi kimlik ve öğrenme ve sonraki yaşamında başkalarıyla ilişki ile zorlukları hakkında karışıklığa yol açabilir.

Güven bağlanma süreci nedir?

Hem siz hem de bebeğiniz, bebeğinizin anlaşılmış ve güvende hissetmesini sağlayan sözlü olmayan duygusal ipuçları alışverişine katılırsınız. Bebeğiniz hayatın ilk günlerinde bile duygusal ipuçlarınızı (ses tonunuz, jestleriniz ve duygularınız) algılar ve ağlayarak, öksürerek, yüz ifadelerini taklit ederek ve sonunda gülümseyerek, gülerek, işaret ederek size sinyaller gönderir. Karşılığında, bebeğinizin ağlamalarını ve seslerini izler ve dinlersiniz ve aynı zamanda onların yiyecek, sıcaklık ve şefkat ihtiyacına yönelirsiniz. Güvenli bağlanma, bebeğinizle aranızdaki bu sözsüz iletişim sürecinin başarısıyla büyür.

Güven bağı neden bu kadar önemlidir?

Güvenli bağı, bebeğinize size güvenmeyi, duygularını size iletmeyi ve sonunda başkalarına da güvenmeyi öğretir. Siz ve bebeğiniz birbirinizle bağlantı kurdukça, bebeğiniz sağlıklı bir benlik duygusuna nasıl sahip olunacağını ve sevgi dolu, empatik bir ilişki içinde olmayı öğrenir.

Güvenli bağlanma, bebeğinizin beyninin sosyal ve duygusal gelişiminden, iletişiminden ve ilişkilerinden sorumlu kısımlarının mümkün olan en iyi şekilde büyümesine ve gelişmesine neden olur. Bu ilişki, çocuğunuzun başkalarıyla sağlıklı bir şekilde bağlantı kurma becerisinin temeli olur. Yetişkin ilişkilerinde olağan kabul edebileceğiniz nitelikler- empati, anlayış, sevgi ve başkalarına cevap verme yeteneği gibi- ilk olarak bebeklik döneminde öğrenilir. Bebekler güvenli bir bağlanma bağı geliştirdiklerinde, şunları daha iyi yapabilirler:

  • Samimi ilişkiler geliştirin.
  • Duygusal dengeyi koruyun.
  • Kendinizden emin ve kendinizi iyi hissedin.
  • Başkalarıyla birlikte olmanın tadını çıkarın.
  • Hayal kırıklığı ve kayıptan geri dönün.
  • Duygularını paylaşın ve destek isteyin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.