Bebek Sahibi Olmak: Gebelik Aşamaları

0

Bebek Sahibi Olmak: Gebelik Aşamaları

Hamile bir kadın için vücudunda yeni bir yaşamın geliştiğini hissetmek, yol boyunca bazı noktalarda her zaman en iyi halini hissetmese de inanılmaz bir deneyimdir. Bebek sahibi olacağınızı duyduğunuzdan itibaren en baştan itibaren doktorunuzla hareket etmeniz gerekir.

Bebek sahibi olmak her zaman kolay bir durum olarak görülmez. Gebelik kadından kadına ve hatta aynı anne için bir gebelikten diğerine farklılık gösterebilir.

Normal gebelik genellikle yaklaşık 40 hafta sürer ve bir kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren yani gebe kalmadan yaklaşık iki hafta önce sayılır.

Bir kadın adet gördükten yaklaşık iki hafta sonra yumurtlar ve yumurtalıkları bir adet olgun yumurta bırakır. Yumurta, fallop tüpünden uterusa doğru ilerlerken, serbest bırakıldıktan sonra 12 ila 24 saat döllenebilir. İlk üç aylık dönem (1-12. Haftalar) annenin vücudundaki değişiklikler

Bir kadın, hamileliğin hormonsal değişikliklerine uyum sağladığından, ilk üç aylık döneminde birçok semptom yaşayacaktır. İlk haftalarda, hamilelik vücudunun dışında pek görünmeyebilir, ancak içinde birçok değişiklik meydana gelir.

Bir kadın ayrıca ilk üç aylık dönemde normalden daha yorgun hissedecektir; bu, uykululuğu artıran progesteron hormonu seviyelerinin yükselmesiyle bağlantılı bir semptomdur. Ayrıca uterusu büyüdükçe ve mesanesine baskı yaptıkça daha sık idrara çıkması gerekebilir.

Fetüsün ikinci trimester gelişimi

Bebek sahibi olmak her zaman daha fazla sorumluluk getirecektir. Bununla baş etmek için kendinizi bu duruma hemen alıştırmaya kalkmayın. Vücudunuzun değişmesiyle beraber bu duruma yavaş yavaş alışacaksınız.

Üçüncü trimester (28-40. Haftalar) annenin vücudundaki değişiklikler

Bir anne adayının daha sık işemesi gerekecek çünkü mesanesine daha fazla baskı uygulanacaktır. Ayrıca doğum hazırlığı sırasında bu eklemler gevşediğinden, sırt ağrısı ve kalça ve pelviste daha fazla ağrı olabilir. Yüzün de koyu cilt lekeleri oluşabilir ve karnında, kalçalarında, göğüslerinde ve sırtında çatlaklar görülebilir. Ayrıca bacaklarında varisli damarlar da fark edebilir.

Fetüsün üçüncü trimester gelişimi

Dokuzuncu ay, hamileliğin ev aşamasıdır ve fetüs, bir kadının pelvisinde baş aşağı pozisyona geçerek doğuma hazırlanmaktadır. Ciğerler artık kendi başlarına çalışmaya hazırlanmak için tamamen olgunlaşmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku