Bebeklerde zekâ gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapılmalı?

0 713

Bebeklerde zekâ gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapılmalı?

Bebeklerde zekâ gelişimi takip edilmesi gereken bir durumdur. Bebekler yavaş yavaş sizi taklit ederek, soğukkanlılıkla ve hatta gülümseyerek kendi kişiliğini göstermeye başlayacak.

Ebeveyn olmanın ilk haftalarını başardınız ve hala uykusuz olsanız da muhtemelen anne veya baba rolünüzde çok daha rahat sindireceğiniz kadar bebekle vakit geçirmişsinizdir. İlk aylardan sonra, bebek size gerçek bir gülümseme göstererek çabalarınızı ne kadar takdir ettiğini göstermeye başlayacak. Vizyonu geliştikçe etrafındaki dünyayla daha fazla ilgilenecek ve iletişim becerileri geliştikçe küçük çocuğunuzla birçok konuşmanın ilkini gerçekleştirebileceksiniz. Bebeklerde gelişim yakından takip edilmediği durumlarda bebeklerde aksilikler oluşabilir ve geç fark edilirse bu durum bebeğin hayatına mâl olabilir.

Ne beklemelisiniz?

Bu ikinci ay boyunca, küçük bebeğiniz baloncuklar patlatmaya başlayabilir. Bebeğiniz artık odanın diğer ucunda olup bitenlere ilgi gösterebilir ve özellikle de görünürde tavan vantilatörü gibi yüksek kontrastlı bir nesne varsa, uzağa bakarak yüzünüzü incelemeyi değiştirebilir. Muhtemelen doğanın parlak renklerini alabileceği dışarıda olmaktan zevk almaya başlayacaktır. Bebeğiniz de bir beslenme rutinine alışabilir (veya olmayabilir), ancak açlık ipuçlarını izlemeye devam edin ve beslenmesi için bolca zaman verin. Artık etrafındaki hayata daha meraklı olduğuna göre, etrafındaki ilginç şeylerle dikkati dağılmaya başlayabilir. Meraklı çocuk kendin hemen belli eden çocuktur. Meraklı çocukların her zaman daha farklı bir gözlem yeteneği olur.

Bebek, ay ilerledikçe nesneleri gözleriyle takip etmede daha iyi hale gelecek ve belli bir mesafeden yüzleri tanımaya başlayabilir.

Nasıl yardımcı olunur?

Bebeğinize yüzünüzü incelemesi için bolca zaman verin. Siyah beyaz resimlerini gösterin (aile fotoğrafları veya noktalı, çizgili veya kitaplar iyi seçeneklerdir). Bebeği, çevresinde olup bitenleri daha iyi görebilmesi için dik konumda tutun ve öğrenmesini pekiştirmek için yüz ifadelerini taklit edin. (Gülümsediğinde, daha da gülümseyin!) Bebeğinizle konuşmaya ve yüz ifadelerine ve seslerine cevap vermeye devam edin. Bir ebeveynin öğrenmesi gereken ilk becerilerden biri çocuğunuza uyum sağlamaktır. Zekâ gelişimi ilk aylarda daha yavaş olabilir fakat 3. Aydan itibaren kendini belli eden bir düzeye gelmelidir ve anne baba bunu fark etmelidir.

Onları ilgilendiren bir şey mi var, yoksa söylediğiniz bir ses veya belirli bir kelime onları gülümsetiyor mu? İpuçlarını okuyun ve yanıt verin, çünkü kendilerine sürekli olarak besleyici bir şekilde yanıt verildiğini hisseden çocuklar, iyi bir özgüven geliştiriyor demektir. Bebekler güvenli bir yerde olduğunu ve insanların onları önemsediğini bilmeliler. Gün boyunca bebeğinizle sohbet edin, onu dil ile tanıştırmak için ona okuyun (bir çocuk kitabından hatta en sevdiğiniz dergiden) ve müzik dinleyin.

Bebeğinizin gözleri renk değiştirmeye başlarsa. İlk yıl değişmeye devam edebilir (koyu renkli gözler muhtemelen koyu kalacaktır). Beslenme sırasında eskisinden daha fazla kıvranıyor olabilir, ama sadece etrafındaki dünyanın daha fazlasını alıyor.

Ne zaman endişelenmen gerekir: Bebek hiç gülümsemezse, gürültü yapmazsa veya hareket ederken bir şeyleri izlemiyorsa, çocuk doktoruna danışabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.