Benzine ve Dizele 3 TL Zam!

Benzine ve Dizele 3 TL

0

Benzine ve Dizele 3 TL

Benzine ve Dizele 3 TL zammın gündeme gelmesiyle birlikte tüm piyasalar bir anda alt üst oldu. Yapılan açıklamalar ile birlikte dev zammın yakın zamanda yansıyacağı belirtiliyor. ÖTV marjı kaldırıldı. Akaryakıta yüzde elli oranında zam kapıda. Akaryakıt sisteminde uygulanan mobil uygulama ile artan maliyetleri tüketiciyi zorlamamak adına fiyat artışları ÖTV üzerinden karşılanıyor. Bu durum tüketici için yüzde ellilere kadar zam yapılacağı anlamına geliyor. Fiyatlarda yaşanan aşırı artış vergi oranlarında indirime yönelik bir marj bırakmadı. Bu noktada iktisadi olarak ÖTV sıfır noktasına kadar düştü artan maliyetin vergi yolu ile karşılaşmasının önünü açtı.

Ayrıca devlet akaryakıt fiyatlarında yaşanan zammın vatandaşlara yansıtılmaması için 31 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçti. Bu miktarın yıl sonuna kadar 46 milyar lira olması beklenmektedir. ÖTV’ de yaşanan yeni gelişmelerin yakıt fiyatlarında bir yükselişe sebep olması beklenmiyor. Yükselişe sebep olması durumunda yakınlarda yüzde elli oranında bir artış yaşanması beklenmektedir. Benzine ve Dizele 3 TL zam mı yapılacak?

Yüzde Elli Zam Kapıda Mı?

EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş ÖTV marjında yaşanabilecek zam miktarını ele aldı ve açıklama yaptı. ÖTV marjında yaşanan yeni gelişme ile yakıt fiyatlarında yüzde ellilik bir artış yaşanıyor fakat devlet alacağı vergi borçlarından feragat ederek yakıt fiyatlarında artışın önüne geçmeye çalıştı. Yapılan açıklamaya göre böyle bir artışın yaşanması beklenmezken yaşanması durumunda yüzde ellilik bir artış olacağı duyuruldu.

Benzine ve Dizele 3 TL

Devletin 31 milyar lira olan ÖTV ve bunlara bağlı KDV  gelirlerini almaktan vazgeçtiği ve vatandaşın yaşanacak olan zamdan daha az etkilenmesini sağlamak amacı ile yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca bu tutar yıl sonuna kadar 46 milyon lirayı bulacaktır. Benzine ve Dizele 3 TL ; Devlet hazinesi için akaryakıt gelirleri büyük bir öneme sahiptir. Bura yaşanan sorun sonrasında işletmeler ya akaryakıt zamlarını ekleyecekler yada devlet feragat etmeye devam edecek. Zam yapılması durumunda yüzde elli oranında zam yaşanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku