Bilim adamları 12 ila 15 yaşındakiler için Kovid Aşılarını Desteklemiyor!

İngiltere'nin aşı danışma organı, yalnızca sağlık gerekçesiyle 12-15 yaş arasındaki sağlıklı çocukların aşılanmasına yeşil ışık yakmayı reddetti.

kovid
0

JCVI, çocukların virüse karşı çok düşük bir risk altında olduğunu ve aşıların yalnızca marjinal bir fayda sağlayacağını söyledi.

İngiltere’nin dört baş sağlık görevlisinden şimdi son sözü söylemeleri ve okullar ve toplum üzerindeki daha geniş etkiyi düşünmeleri istendi.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, kararın kısa süre içinde verileceğini söyledi.

Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi, mevcut aşı programının belirli altta yatan koşullara sahip fazladan 200.000 genci içerecek şekilde genişletilmesini tavsiye etti.

Doktorlar, kronik kalp, akciğer ve karaciğer rahatsızlığı olan çocukların sağlıklı çocuklara göre çok daha yüksek Kovid riski altında olduğunu tespit etti.

 ‘Yetersiz Kanıt’

Aşıyı tüm sağlıklı çocuklara önermeme kararı, Pfizer ve Moderna aşılarının kalp iltihabına neden olan ve çarpıntı ve göğüs ağrısına yol açabilen son derece nadir bir yan etkisine ilişkin endişeye dayanıyordu.

Milyonlarca gencin aşılandığı ABD’den elde edilen veriler, 12 ila 17 yaşındaki erkek çocuklara verilen her milyon ikinci doz için 60 kalp rahatsızlığı vakası olduğunu gösteriyor (bir milyon kızda sekize kıyasla).

Fransa, İtalya, İsrail ve İrlanda da bu yaş grubundaki tüm çocuklara aşı sunuyor.

kovid
kovid

Ancak çocuklar virüse karşı çok düşük risk altında olduğundan, JCVI aşılamanın yalnızca “marjinal kazanç” sağlayacağına karar verdi ve bu nedenle bu yaş grubuna toplu aşılama önermek için “yetersiz” kanıt vardı.

JCVI, yetişkinlerden daha az yaygın gibi görünse de çocuklarda ne kadar yaygın olduğuna dair belirsizlik nedeniyle uzun süreli Kovid’i tavsiyesinde hesaba katmanın zor olduğunu söyledi.

* Neden tüm gençleri aşılamak zor bir karardır?

* NHS İngiltere, 12-15 yaşındakiler için jabs planı hazırlıyor

* En savunmasız %1 için üçüncü Kovid aşısı önerilir

Aşı Danışmanları Büyük Baskı Altında.

Bakanlar bu yaş grubuna aşı yaptırma konusunda çok istekli olduklarını hem kamuoyuna açıklamalarıyla hem de perde arkasından gizlice duyurdular.

Bu, JCVI üyeleri arasında hayal kırıklığına neden oldu – bazıları hükümet yetkililerinin toplantılarda oturma alışkanlığından şikayet ediyor.

Buna rağmen, JCVI sağlam durdu.  Okul kesintisi üzerindeki etkiyi hesaba katmak bir fark yaratabilir.

Ama o zaman bile net değil.  Çocuklara aşı yaptırmak kendi içinde aksamalara yol açacaktır, çocuklar dayak yemek için sınıftan ayrılmak zorunda kalırlar ve daha sonra ateş gibi sık görülen yan etkilerden kurtulmak için zaman ayırmaya ihtiyaç duyarlar.

Öne sürülen bir başka argüman, virüsün daha geniş yayılmasını azaltmaya yardımcı olabileceğidir – ancak teklifi kabul etmeyen 6 milyon yetişkini teşvik etmek, tartışmasız daha fazla bir fark yaratabilir.

Açıkça bir etkisi olsa da – Delta varyantının ortaya çıkması, aşıların enfeksiyona karşı öncekinden daha az koruma sağladığı anlamına gelse de. Bu yaş grubundaki çocukların yaklaşık yarısının Kovid’e sahip olduğu ve onlara zaten doğal bir bağışıklık sağladığı düşünülüyor.

Yargılama çağrısı çok sert olmaya devam ediyor.

JCVI için Kovid bağışıklama başkanı Prof Wei Shen Lim, “ihtiyati bir yaklaşım benimsediğini” söyledi.

“Yarar marjı, şu anda bu yaş grubu için evrensel Kovid-19 aşısını desteklemek için çok küçük kabul ediliyor.

“Komite, güvenlik verilerini ortaya çıktıkça incelemeye devam edecek” diye ekledi.

Çocuk doktorları, Kovid’li sağlıklı çocukların milyonda iki oranında yoğun bakıma alındığını, ancak belirli sağlık sorunları olan çocuklarda bu sayının milyonda 100’e çıktığını söylüyor.

Sonuç olarak, JCVI’nin tavsiyesi, 12 ila 15 yaşları arasındaki daha büyük bir risk altındaki çocuklara aşı önerilmesi gerektiğidir.

 Aşağıdaki Koşullara Sahip Çocuklara Önerildi

*kan kanserleri

* Orak hücre hastalığı

* tip 1 diyabet

* konjenital kalp hastalığı

JCVI, kötü kontrol edilen astımı ve Kovid kaynaklı ciddi hastalıklara neden olabilecek diğer solunum rahatsızlıkları olan çocuklara da aşı önerilmesi gerektiğini söyledi.

kovid
kovid

Şiddetli sinirsel yetersizlikler, Down sendromu ve ciddi şekilde zayıflamış bağışıklık sistemleri gibi rahatsızlıkları olan ve ayrıca savunmasız yetişkinlerle yaşayan 150.000 çocuktan oluşan bir grup zaten uygun.

Birleşik Krallık’ta bu yaş grubunda toplam üç milyon çocuk var.

Javid, Birleşik Krallık’ın dört ülkesindeki baş sağlık görevlilerine, 12-15 yaşındaki tüm çocukların aşılarını “daha geniş bir perspektiften” değerlendirmelerini istemek için yazdığını söyledi.

JCVI’nın dikkate almaya yeterli olmadığı, çocukların eğitimi ve öğrencilerin okula devamsızlıkları üzerindeki Kovid’in etkilerine bakacaklar.

Klinik ve halk sağlığı alanındaki kıdemli liderler tartışmalara katılacak ve 12-15 yaşındakilerin tümüne bir sunum hakkında nihai bir karar verilmesine yardımcı olacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku