Bilim Kurulu Büyük Krizden Son Anda Kurtuldu! Bakan Çılgına Döndü

Bilim Kurulu Büyük Krizden Son Anda Kurtuldu! Bakan Çılgına Döndü

0

Bilim Kurulu Büyük Krizden Son Anda Kurtuldu!Bakan Çılgına Döndü

Yurt dışına çıkması zorunlu olan bilim insanları ve öğrenciler için yapılması planlanan 4. doz aşı, tüm vatandaşlar için açılınca büyük bir kriz yaşandı. Habertürk Gazetesi yazarı olan Muharrem Sarıkaya olay hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Muharrem Sarıkaya’nın Kaleme Aldığı Yazı;

“Akademisyen, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin en büyük yakınmasıydı…

Çünkü batılı ülkelerin ağırlıklı bölümü sinovac aşısını kabul etmediği için ülkesinde geçerli aşıları olmayana vize vermiyor…

Hal böyle olunca, ABD ve AB ülkelerinde kabuk gören Türkiye’de uygulanan tek aşı Biontech’ten iki doz olmanın dışında da çıkar yol kalmıyordu”

A Sinovac Biotech LTD Covid-19 vaccine candidate is displayed at the China International Fair for Trade in Services on September 6 in Beijing.

Tartışmalar Sonucunda Bir Karar Alınmış

Bur durum son Bilim Kurulu toplantısında da dile getirilmiş.

Özellikle yurt dışında konferans ve toplantıları olan akademisyenlerin ve lisans üstü eğitim görecek öğrencilerin durumları aktarılmış; iki doz Biontech olmamaları halinde bunların yurt dışına çıkmalarındaki zorluğa dikkat çekilmiş…

Tartışma sonucu bir ara yol üretilmiş. Buna göre yurt dışına girmesi zorunlu olan bilim insanları ve öğrenciler, işadamlarından bu durumlarını belirtip bir dilekçe ve belge getirmeleri halinde dördüncü dozun açılmasına olanak tanınması kararına varılmış. Bilim kurulumda alınan bu karar da Sağlık Bakanlığı’nın bürokrasisine aktarılmış.

Sağlık Bakanlığı Aranmasa…

Sonrası malum…

Ya aktaran ya da aktarılanın anlatma ve anlama yanlışından kaynaklanan nedenle dün bir anda aşıda dördüncü doza herkese birden açıldı.

Haber yayılınca Bilim Kurulu üyeleri Sağlık Bakanlığı’nı arayıp, aldıkları kararı anımsatmış ve herkese zamanından önce yapılacak dördüncü dozun yaratabileceği olumsuzluklarla dikkat çekmiş.

Konuyla ilgili Bakan Yardımcısı Profesör Dr. Sabahattin Aydın, duruma müdahale edip dördüncü doz uygulamasını kapattırmış ve Bilim Kurulu üyelerine de ortaya çıkan yanlıştan dolayı özür mesajı yollamış.

Ardından da bakan Koca ile müzakere edilip, dün öğle saatlerinde Twitter üzerinden durumu özetleyen mesajını yayınlanması sağlanmış.

Yaşananlar durumu özetlemeye yeter…

Habertürk Gazetesi yazarı olan Muharrem Sarıkaya bu açıklamalarda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku