Binance Üzerindeki Tüm Kripto Paralara El Konuluyor!

Binance’ de şüpheli kişilerin herhangi bir kripto para birimi bakiyesi bulunuyorsa ve bu durum inceleme sonucunda onaylanırsa tüm tutarlara el koyulacağı bildirildi.

0 93

22 Nisan’ da Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma hala devam etmekte. Thodex şirketi internet sitesine kullanıcıların erişim sağlayamaması üzerine sisteme kayıt olan birlerce kişi mağduriyetlik yaşadı. MASAK ( Mali Suçları Araştırma Kurulu) Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi, Hazine, Vergi Dairesi Başkanlığı arasında yapılan soruşturmada sonuca ulaşılması için Thodex şirketine dair incelemeler yapılması talep edildi.

Binance
Binance

Binance üzerindeki bakiyelere el koyulacak

Savcılık tarafından Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Bakanlığına bildiri gönderilerek Thodex’in savcılık tarafından incelenerek değerlendirme yapılması talep edildi. Bu konu ile ilgili savcılık tarafından yapılan yazışmalar neticesinde Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü tarafından yurtdışı borsasına yazışma gönderildi. Bu yazı doğrultusunda Binance’ de yer alan para birimi Bitcoin transferinin sağlanıp sağlanmadığı konusunda inceleme yapılması talep edildi. Binance’ de şüpheli kişilerin herhangi bir kripto para birimi bakiyesi bulunuyorsa ve bu durum inceleme sonucunda onaylanırsa tüm tutarlara el koyulacağı bildirildi. Bu konu hakkında mağduriyetlik yaşayan vatandaşların zararına ilişkin kaybettiklerinin belirlenerek temin edileceği açıklanmıştır.

Thodex isimli kripto para birimi borsasında yer alan hesaplara erişim sağlanmadığı ve şirket sahibinin de yurt dışına kaçtığı iddiaları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya sebep olmuştur.

22 Nisan’ dan bu yana sürmekte olan incelemelerde soruşturmalar devam ediyor. Bu alanda baş şüpheli olan Faruk Fatih Özer’ in iddialar üzerine belirtildiği üzere yurtdışına çıktığı ve resmi belgelere göre şirketlerin resmi adreslerinde de herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıkmıştır. Aralarında Faruk Fatih Özer’ in bulunduğu soruşturmada toplamda 82 tane daha şüpheli bulunmaktadır. Bu 82 kişinin daha tutuklanıp göz altına alınmasına ilişkin açıklama yapılmıştır. Düzenlenen operasyon İstanbul merkezli yapılmıştır.

8 ilde 81 kişi yakalandı

İstanbul dahil 8 ilde daha beraberinde 81 kişinin yakalandığı şüpheliler sorgulanmakta. Yakalanan şüphelilerin arasında Faruk Fatih Özer’ in kardeşi Serap Özer ve abisi Güven Özer de bulunmakta. 6 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında 6 kişinin tutuklaması kesinleştirildi. 38 tanesi adli kontrol işlemleri dahilinde serbest bırakılırken 37’ si ise tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

Thodex’ in sahibi olan Faruk Fatih Özer İnterpol tarafından kırmızı bülten ile aranmakta.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz İngiltere Türkiye’yi Kırmızı Listeden Çıkarıyor adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.