BioNTech Aşısında Yeni Yan Etkiler Ortaya Çıktı

Korona virüsü ile ilgili yapılan çalışmalar devam ederken aşılama ile ilgili yeni yan etkilerin ortaya çıktığı söyleniyor. Bazı tıp merkezlerinde yapılan çalışmalarda bildiğimiz üzere Pfizer/BioNTech

0 65

Korona virüsü ile ilgili yapılan çalışmalar devam ederken aşılama ile ilgili yeni yan etkilerin ortaya çıktığı söyleniyor. Bazı tıp merkezlerinde yapılan çalışmalarda bildiğimiz üzere Pfizer/BioNTech aşısının kalp kası iltihaplanması yaptığı söylenmişti. Şimdilerde ise aşının yan etkileri ile ilgili farklı bir yan etki saptandığı ortaya çıktı. Blefarit olarak adlandırdığımız göz kapağı iltihabı hastalığı aşı sonrası çok sık rastlanan bir belirti halini alması sonucunda ortaya çıkmıştır.

BioNTech
BioNTech

BioNTech’ in sebep olduğu Blefarit nedir

Tedavi edilme sürecine geç başlanıldığında kronik bir hastalığa dönüştüğünü söyleyebiliriz. Göz kapağında oluşan iltihaplanma sonucunda gözlerde meydana gelen rahatsızlıkları açığa çıkarmaktadır. Her yaş grubunda kişide görülebilecek bir hastalık türüdür. Kirpiklerde ortaya çıkan iltihaplar hem alt göz kapağı hem de üst göz kapağında ağrıya neden olmaktadır. Gözlerde ortaya çıkan minik yağ bezlerinde tıkanıklığa sebep olmaktadır. Blefarit hastalığı ön ve arka şekilde değişmektedir. Ön kısımda oluşan blefarit dış kenarını kirpikleri ve diplerini etkilemektedir.

Yaygın bir göz sağlığı hastalığıdır. Arka blefarit de gözlerimizin iç kısmına değmekte olan alanlarda hassasiyet görünmektedir. Sabahları göz kapağınızın birbirine yapışması ile iltihaplanmanın meydana geldiğini anlayabilirsiniz. Görme kusuru olarak kabul edilebilen göz hastalığı zorlu bir tedavi süreci gerektirir. Lakin geçici kronik bir duruma da dönüşmesi söz konusudur. Hastalığın kalıcı görme hasarına sebep olmadığını söyleyebiliriz. Blefaritin bulaşıcı bir hastalık türü değildir.

Blefarit belirtileri nelerdir

Gözlerde kızarma, yaşarma, yanma, batma, sulanma, yağlı gibi görünen göz kapağı, şişmiş göz kapakları, kabuk kirpikler, göz kapağı yapışması, ışığa duyarlılık, gözlerde kaşıntı ve gözü her kırptıkça görmede bulanıklık söz konusu olmaktadır.

Tedavi imkanı olarak özellikle evde uygulanabilecek olan hijyen adımları büyük ölçüde göz sağlığınızı etkilemektedir. Düzenli olarak her gün göz kapağı bölgenizi nemli ılık bir su ile pamuk yardımıyla masaj yaparak temizleyin. Ortalama olarak 5 dakika kadar gerçekleştirdiğiniz bu işlemi gün boyunca yapmanız göz kapağınızın kolay iyileşmesini sağlayacaktır. Gözlerimiz hassas bir organ olduğu için en ufak mikrop kapma durumunda temkin gerektirmektedir. Ilık kompres her zaman için sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizin için hazırlamış olduğumuz Kanser’e Kan Testi ile Erken Teşhis…50 Çeşit Hastalığı Saptıyor adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.