Biontech Aşısından Sonra Kalp Kası İltihabı İle Firmadan Resmi Açımlama Yapıldı! Meğer Doğruymuş! Gerçekleşme Oranı Kaç?

Biontech Aşısından Sonra Kalp Kası İltihabı

0 594

Biontech Aşısından Sonra Kalp Kası İltihabı

Biontech aşısından sonra kalp kası iltihabı son zamanlarda oldukça fazla araştırılan konuların başında geliyor. Aşı karşıtlarının yapmış olduğu bu araştırma doğru mu? Aşı karşıtları tarafından yapılan çalışmalarda ileri sürülen bulgulardan birisi de kalp kası iltihabı riski bulunmasıdır. Bu riskin aşı olanlar içerisinde yaşanma riski binde birdir. Yapılan bu çalışmanın yanlış hesaplama sebebiyle geri çekildiği de bilinmektedir. Covid-19 aşısı yaptıran kişilerin kalp iltihabını görme riskinin binde bir olduğu iddia edilirken bu bulguların yanlış hesaplama sebebiyle geri çekildiği de açıklandı.

Biontech Aşısından Sonra Kalp Kası İltihabı

16 Eylül tarihinde platformda yayınlanan ama henüz net bir değerlendirmeye tabi tutulmayan ve aşı karşıtları tarafından birçok platformda Covid-19 aşılarının güvenli olmadığını öne sürerek paylaşılan bir makaledir. Yapılan araştırma neticesinde Kanada’nın başkentinde 2 aylık bir dönem içerisinde yani Temmuz ve Haziran tarihleri arasında aşının kalp kası üzerindeki etkisi araştırılırken bu süreçte 32 vakanın tespit edildi her 1000 vakada 10 miyokardit vakanın ortaya çıktığı hesaplanmaktadır. Biontech aşısından sonra kalp kası iltihabı ile ilgili çalışma birçok kişinin merakını giderdi.

Yapılan çalışma kapsamında ise Haziran-Temmuz aylarında 32379 doz aşı vurulduğu ileri sürülürken Mayıs ve 25 Temmuz tarihleri arasında toplanma 845930 doz aşı vurulduğu açıklandı.  Veriler gözden geçirildiği zaman açıklamaların yanlış oldu ortaya çıkmaktadır. Yani gerçek olan 800 binden fazla olduğu görülmektedir. Biontech aşısından sonra kalp kası iltihabı ile ilgili yapılan açıklama durumun o kadar da korkulacak bir boyutunun olmadığını gösterdi.

Söylenenler Doğru mu?

Yapılan bu değerlendirmenin oldukça hatalı olduğu bilinmektedir. Kişilerin basını ve kamuoyunu yanıltmaları, kişilere yanlış bilgi vermeleri nedeniyle yazının ortadan kaldırıldığı ve bu durumda verilen yanlış bilgilerin insanlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu unutulmamalıdır. Aşı karşıtları tarafından yapılan bu çalışmalar insanların hayatlarında olumsuz etkiler bırakırken, bazen insanların hayatlarını kaybetmesine ya da hastalığı daha ağır bir şekilde atmalarına sebep olabiliyor.

Bu noktada kişilerin iradelerine yanlış bilgiler sunmak, yanlış araştırmalar yapmak hatalı bir davranıştır. Öncelikle gerek geçmişte gerek de günümüzde birçok salgın hastalıkta ülkeler kendilerini aşı ile korumuşlardır. Aşının toplum bağışıklığı üzerindeki etkisi asla unutulmamalı ve yatsınmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.