Biontech aşısının yan etkileri kesinleşti İşte korkutan yan etkiler

Biontech aşısının yan etkileri kesinleşti İşte korkutan yan etkiler

0 25.742

Biontech aşısının yan etkileri kesinleşti İşte korkutan yan etkiler

Ülke çapında mRNA Covid19 aşısının güvenliğinin araştırıldığı The New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlanan “Safety of the BNT162b2 mRNA Covid19 Vaccine in a Nationwide Setting” başlıklı bir çalışmanın sonucuna göre aşının ciddi derecede bir yan etkileri olmadığı tespit edildi.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doçent Doktor Kaan Yılancıoğlu’nun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda açıkladığı çalışmanın sonucuna göre mRNA aşıları pıhtılaşma yapmıyor, lakin nadir miyokardit ve basit lenf şişmesi gibi yan etkileri var.

Kaan Yılancıoğlu, “884 bin aşılı kişi ve 884 bin aşısız kişi karşılaştırılarak Biontech mRNA aşısının yan etkileri araştırıldı. Şimdiye kadar ki yapılan en büyük çalışma bu. Sonuçlar her zaman bizim söylediğimiz gibi, güvenli bir aşı bu. Pıhtılaşma yapmıyor, nadir miyoperikardit, basit lenf şişmesi gibi” şeklinde konuştu.

Doçent Doktor Yılancıoğlu, yaptığı bir paylaşımda, “Böylesine büyük bir kohort çalışmadan sonra da aşı güvensizdir diyebilmek için ancak bu kadar büyük bir çalışma gerekir. Artık aşının güvenli olup olmadığı hususu ile ilgili bilimsel olmayan görüşler yerine kesinlikle bilime güvenerek hareket etmek gerekiyor.

Covid19 enfeksiyonunun etkileriyle ilgili oldukça çok çalışma var. Bu hastalığı geçirenler kalp, sinir, böbrek, sindirim sistemi ve de neredeyse tüm sistemleri ilgilendiren ciddi sorunlar ile karşılaşıyor ve bu riskler de enfeksiyonu geçirmeyenlere göre yüzlerce kat daha fazla” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda da her gün onlarca analiz yayınlandığını ve aşıların güvensiz olması, en ufak bir tereddüt olması durumunda ise bir kişiye daha aşı yapılamayacağını bilmek gerektiğini belirten Kaan Yılancıoğlu, şu şekilde devam etti: “Saçma sapan komplo teorileri ile akılları bulandırmadan ciddi regülasyonlara ve de bilime güvenmek daha akıllıca bir seçim.

Aynı zamanda çalışmada hem hastalığın hem aşının karşılaştırıldığı 100 bin kişide risklerin yer aldığı tabloyu paylaşan Kaan Yılancıoğlu, “Sarı olanlar hastalığın kendi riskleri, maviler ise aşının riskleri (COVID19 100 bin kişide yaklaşık olarak 125 böbrek hastalığına sebep olurken, -5 değeri aşı mesela). Siz hangisini tercih ederdiniz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.