Bir Büyük Bitcoin Dolandırıcılığı Daha Binlerce Kişi Yine Dolandırıldı

Bir Büyük Bitcoin Dolandırıcılığı Daha Binlerce Kişi Yine Dolandırıldı

0 227

Bir Büyük Bitcoin Dolandırıcılığı Daha Binlerce Kişi Yine Dolandırıldı

Madencilik, Dogecoin Mining adlı bir sistem üzerinden yatırımcılara 40 günde yüzde 100 oranında kar vaat eden Turgut isimli şahıs ve beraberindeki kişilerin, yüzlerce kişiyi toplamda yaklaşık 1 milyar lira dolandırdığı öne sürüldü. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili yapılan örgüt lideri olduğu belirtilen 3 kişiden 2 kişisi için yurt dışına çıkma yasağı getirildi. Dolandırıcılık iddiası sonrasında mağdur avukatı Sinan Keskin ise konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

Avukat mesleğinde Sinan Keskin, “Thodex mağdur vekilleri olarak ben şunu söyleyebilirim ki Thodex’ten daha büyük bir dolandırıcılık olayıyla karşı karşıyayız. Çünkü burada mağdur ve kişi sayısına göre Thodex ile kıyaslama yapacak olursak çok daha büyük bir mağduriyet söz konusu.

Mağdurlar tüm paralarını alabilirler ancak bazı şartlar dahilinde. Çünkü bu flash disk gibi bir şey. Şu boyutta olan bir soğuk cüzdan var. Kripto paralar bu soğuk cüzdanın içerisinde yer alıyor. Hiç bir merkezi olmadığı için bu sistem, bankalara bloke koymak gibi veya tedbir getirmek gibi bir durum maalesef söz konusu değil.

Lakin şahsın, savcılık makamı tarafından yapılan soruşturma sırasında emniyet kuvvetlerince üzerinde bir soğuk cüzdanın ele geçirilmesi, veya herhangi bir yerde bu soğuk cüzdanın bulunması durumunda bu soğuk cüzdanda ki kripto paraları tespit etmek suretiyle o kişilerin mağduriyetlerini giderilebilir.

Şahıs bu aşamada soruşturma veya da kovuşturma aşamasında “Ben sizin tüm mağduriyetinizi gidereceğim, mağdur olduğunuz miktarların tümünü size ödeme yapacağım” derse işte o zaman belki uzlaşma zemini doğabilir. Bununla ilgili de tüm mağdurlar, mağduriyetlerini giderebilirler” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.