Bireysel Emeklilik Sistemi ve Avantajları 2021

0

Bireysel emeklilik sistemi, insanların çalışırken yaşadıkları hayat standartlarını emekli olduklarında yaşayabilmeleri için bugünden birikim yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem hem tasarruf hem de birikim sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu sistemle birlikte aylık, üç aylık, altı aylık ya da yılık olarak belirli birikimler yaparsınız. Bu birikimlerin sonucunda paranız belirli fonlarda değerlenir ve değer kazanır. 10 yıl boyunca birikim yapıp 56 yaşınıza geldiğinizde ise sistemden toplu para alabilir ya da kendinize ikinci bir maaş bağlatabilirsiniz. Bu maaşı isterseniz belirlediğiniz bir süre boyunca alabilir, isterseniz de ömür boyu alacak şekilde bağlatabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi son yıllarda para biriktirmekte zorlanan ya da çocuklarının üniversite eğitimleri için para biriktirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmiş ve oldukça popüler hale gelmiştir. Popüler olmasının en büyük etkeni ise %25 oranında devlet katkısının otomatik olarak sağlanması olmuştur.

 

Bireysel emeklilik sistemi avantajları

 

Bu sistem, birikim yapabilmenize yardımcı olur.

 

Gelecekteki planlarınız gerçekleştirmeniz için sizi teşvik eder.

 

Uzun vadede para biriktirmenin ve tasarruf yapmanın en güzel yöntemidir.

 

Sisteme yapmış olduğunuz birikimler %25 devlet katkısı ile desteklenmektedir. Yani sisteme aylık 100 lira yatırıyorsanız buna 25 lira daha eklenir ve alt fonlarda değerlenmeye devam eder. Devletten alabileceğiniz katkı payının üst limiti ise aylık asgari ücret tutarının %25’i kadardır.

Bireysel emeklilik sistemi

Bireysel emeklilik sistemi üzerinden biriken paranızı, her zaman takip etme, fonlarınızı değiştirme ya da daha fazla fon getiri olan başka bir şirkete hiçbir ücret ödemeden geçme hakkına sahipsiniz.

 

Sisteme ödeme yaparken arttırma ya da azaltma hakkınız bulunur. Ödeyemediğiniz durumlarda ise dondurma hakkına sahip olabilirsiniz. Dondurduğunuz süre zarfında bile içerdeki paranız değerlenmeye devam eder.

 

Bu sistemde olduğunuz süre boyunca içerde olan paranız için vergi ödemek zorunda kalmazsınız.

 

Bu sitemde olan paranız devlet batsa bile koruma altındadır. Çünkü Takas Bank adı verilen ve devletin borçlanma kağıtlarının olduğu özel bir bankada paranız koruma altındadır.

 

Sistemde kaldığınız süre boyunca paranızla ilgili sizden başka hiç kimseye bilgi verilmez.

 

Bu sistemi hem eşini hem de çocuklarınız için yaptırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Fiyatları

Bireysel emeklilik sistemi fiyatları en düşük olarak 195 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu tutarın altında giriş asla kabul edilmemektedir. Zaman içerisinde bu tutara zam yapılmaktadır. Üyeler zaman çerisinde bu tutarı yükseltme hakkı bulunmaktadır. Senede 3 defa bu tutar yükseltilebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku