Bitcoin Alım Ve Satımı Düzenlemesi Belli Oldu!

0

Cuma günü itibariyle Bitcoin alım ve satımı yatakları başlıyor. İçinde bulunduğumuz yıl itibari ile başlayan dijital ödeme faaliyetleri yapabilen Kripto paralarla ilgili Türkiye’de yeni çalışmalar hayata geçirilecek. Merkez Bankası yapmış oldu düzenlemelerle ilgili açıklamasında Bitcoin alım ve satımı şuan için mevcut, Cuma günü itibariyle yasaklar gelecek ve bu durum sona erecek diye duyurdu. Kripto paralar son dönemde bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de ortaya çıkmış durumda ve dijital ödeme yöntemleri olarak Bitcoin alım ve satım işlemi yapılmaktadır.

Son zamanda yaşanan Bitcoin alım ve satımı yapmakta olan Thodex vurgunu ve bunun yanında farklı şirketlerin ve sistemlerini alım ve satım yapan kişilerin erişimine kapatması sonrasında ülke çapında mevcut sistemin değişiminin yapılmasına karar verildi. Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu ülkemizde Kripto para alım ve satımı ile ilgili yapılan çeşitli düzenlemelerin olduğunu açıklarken,  yeni düzenlemelerin 30 Nisan gününden itibaren kesinlikle hayata geçirileceğini altını çizdi.

Bitcoin Alım Ve Satımı

bitcoin alım ve satımı

Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan çalışma ile Kripto paraların ekonomik ve hukuksal anlamda olmasının yanı sıra, mali ve teknolojik alanda da bir yapısının oluşturulması planlanmaktadır. Kripto paralara kişilerin varlıkları ya da mal varlıkları olarak bir tanım belirlenecek olup Kripto paraların alım ve satım, devir süreçleri ile ilgili yeni bir vergilendirme düzenlemesinin de yapılması belirtilmektedir.

Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası bu durumu birlikte yürütmektedirler aynı zamanda duruma Sermaye Piyasaları Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da işbirliği yapmaktadır. Bu süreçte kişilerin aklında Kripto paralara uygulanacak vergiler büyük bir merak konusudur ve bu durumun önümüzdeki günlerde netleşeceği beklenmektedir. Merkez Bankası Kripto paralar için bir yasa çıkarmaya hazırlanırken Kripto para sürecinde doğrudan ya da dolaylı olarak da kullanımının yasaklanacak alanlar Cuma günü itibariyle devreye giriyor.

Merkez bankası konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Kripto para ile ilgili yapmış oldukları çalışmaların son derece hassasiyetle yürütmüş olduklarını belirterek Kripto paraların birkaç ülkede de tamamen yasaklandığını fakat ülkemiz için şuan yasak kapsamına girmediğini belirtti. Sadece Kripto paraların normal paralar gibi kullanımının önüne geçildi. Kripto paralar için şuan geniş ve detaylı bir çalışma yapılıyor. İşbirliği yaptığınız her kurum kendi alanında çalışma yapıyor. Bizde Merkez Bankası olarak Kripto paraların normal ödeme aracı olarak kullanımının yasaklanacağı yönetmeliği 30 Nisan tarihine kadar hayata geçireceğiz diye açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku