Borcu olan vatandaşa İyi haber geldi borcun tamamı siliniyor!

Borcu olan vatandaşa İyi haber geldi borcun tamamı siliniyor!

0

Borcu olan vatandaşa iyi haber geldi borcun tamamı siliniyor!

Borcu olan vatandaşlara sevindirici haber geldi borcun hepsi siliniyor gecikme zammı ve faiz ödemesi yapılmayacak. Başvuru için ise yapılacak olan son tarih 31 Ağustos tarihi olarak belirlendi.

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yeni yapılandırma ile birlikte getirilen olanaklardan yararlanmak için başvuruların nereye yapılacağı ve nasıl başvuru yapılacağına ilişkin bilgilerin olduğu Yapılandırma Kanunu rehberi yayınlandı. Bu rehbere isem gip.gov.tr web sitesi adresinden ulaşabilme şansı vardır.

Borç ödemesi için getirilmiş olan yapılandırmadan yararlanmak için ise 31 ağustosa kadar gelir idaresine resmi internet adresi üzerinden başvuruların oluşturulması gerekiyor yapılandırma sonucunda ise ilk taksit ödemesi ekim ayı itibariyle başlayacak. Bazı alacaklı vatandaşların ise yeniden yapılandırılmasına ilişkin genel tedbir Resmi Gazete kapsamında 14 Haziran 2021 tarihinde yayınlanmıştı.
GİB bünyesinde hazırlanmış olan rehber ile beraber vatandaşım ise konuyla alakalı bilgilere daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşması amaçlandı.

Yayınlanmış olan rehberin içeriğinde ise Yapılandırma Kanunu ile yeni getirilmiş olan kolaylıklar ve bu kapsamdaki oluşan borçlarında hangi tür borçlar olduğu kesinleşmiş vergi borçları ve vergi cezası borcu bulunan vatandaşlara da bu kanun kapsamında idari para cezalarına yönelik olarak tekrardan ödeme kolaylıkları oluşturuldu. Oluşturulan bu yapılandırma başvuruların ise vatandaşların nasıl ve nereye yapılacağı konusundan ve peşin ödeme avantajları taksit ile ya da kredi kartı ile gibi ödeme koşulları da yapılandırmanın sürekliliğinin devamı için gerekli olan şartlar ile yapılandırmadan yararlanacak vatandaşlar için başvuru dilekçeleri rehber içerisinde ayrıntılı bir şekilde verildi.

Borçlar ve getirilmiş olan yapılandırmalar

Oluşturmuş olan kanun ile beraber vergi dairesine hala ödenmemiş vergi ve diğer farklı borçların hepsi ile ilgili gecikme zamları ve faizleri yurt içi üretici fiyat endeksi yüzdesine göre tekrardan bir güncelleme oluşturularak hesaplanma falan borçların geri ödemesi avantajından faydalanabiliyor.

Vergi bünyesinde isem aslına bağlı olan cezaların tamamen, bununla beraber aslına bağlı olmayan usulsüzlük cezalarının ise yarısının silinmesi sağlanacak. Ayrıca başvuru talebiniz dahilinde ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisinin ve buna bağlı şekilde Faizler yerine Yİ-ÜFE oranında yeniden güncellemeler yapılarak hesaplanmış olan borçların tekrar geri ödemesi söz konusu olacak.

Trafik para cezaları idari para cezaları ve öğrenim katkı kredisi gibi borçlarını tamamı bunlara bağlı şekilde faiz ve gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranına göre yeni güncellemeler oluşturularak hesaplanmış olan borcun geri ödeme fırsatından yararlanabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku