Borcu olan vatandaşlar dikkat! Krediler de yeni dönem devreye giriyor

Borcu olan vatandaşlar dikkat! Krediler de yeni dönem devreye giriyor

0

Borcu olan vatandaşlar dikkat! Krediler de yeni dönem devreye giriyor

Borcu olan pek çok vatandaşı ve esnafı çok yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi yaşandı. Kredilerde yeni dönem devreye giriyor. Kredi borçlarına yapılandırma fırsatı gelecek ve istisnalar süresiz şekilde olacak. İşte kredi borçları ile alakalı son dakika haberinin ayrıntıları…

Kredi borçları ile alakalı son dakika gelişmesi yaşandı. İzlemeli kredilerde bile yapılandırma ile alakalı yeni bir dönem devreye giriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu binlerce kuruma nefes aldıracak düzenlemeye gitti. Bankacılık sektörünün aktif kalitesini daha fazla güçlendirecek hale gelebilecek birçok yeni uygulama devreye sokulacak. Kredi kullanan ve kredi kartı borcu olan pek çok vatandaşa kolaylık sağlanması için yakın izlemedeki kredilere yönelik şekilde yapılacak olan yapılandırma ve firma rehabilitasyon fonksiyonları da geliştiriliyor.

Problemli kredisi olsa da ayakta kalma şansı olan şirketler doğru şekilde yönlendirilecek, bankacılık alanında aktif kalitesini geliştiren borçlular için ise daha hızlı ve esnek çözümler geliştirilecek.

Uygulama acil bir şekilde devreye giriyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Varlık Yönetim şirketlerine uygulanmış olan damga, harç gibi kullanımı destekleme fonu kesintisi aralık ayı itibari ile beraber süresiz hale getirilecek. Mevcut uygulama kapsamında 5 senelik bir süre içerisinde istisna tanınacak belirlenmiş olan şirketlerin sermaye yapısına geliştiren ve teşvik eden düzenlemeler ise aynı dönem içinde uygulamaya sokulacak.

İzlemedeki Kredi borcuna yapılandırma geliyor

Problemli krediler için girişim sermaye fonlarının gelişmesi adına mevzuat alt yapısı da bu doğrultuda belirlendi. Yaşama fırsatı olmayan, donuk alacakların Varlık Yönetim şirketlerine gerçekleşen satışı aktiften kaydı silinmesi gibi yöntemlerle beraber bilanço dışına aktarılması gibi teşvik mekanizması geliştiriliyor. Eylül ayı sonu itibariyle yakın izleme kredilerin menkul değerlendirilmesine yönelik olarak ve değişikliğine gidilerek bilanço dışına aktarımı gerçekleşecek. Bununla beraber devreye sokulacak çözüm süreci ile alakalı olarak 3 senelik problemli kredi alacak vatandaşın yönetim stratejisi geliştirilmesi ise zorunlu bir hal oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku