Bu 4 belirtiye dikkat! “UZUN COVİD” çocuklarda da görüldü…

Bu 4 belirtiye dikkat! “UZUN COVİD” çocuklarda da görüldü...

0

Bu 4 belirtiye dikkat! “UZUN COVİD” çocuklarda da görüldü…

Bilim insanları sağlığına kavuşamayan hastalarla ilgili araştırmalar yürütüyorlar ve uzun covid geçiren yani korona virüse yakalandıktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayanlar arasında artık çocuklarında yer aldığını ve bu durumdan etkilendiğine yönelik kanıtlar buldu.

Uzmanlar genel olarak çocuklarda görülen 4 belirtiyi açıkladı…

Korona virüse yakalandıktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla ilgili araştırmalar yapan bilim insanları, şimdi de gelen uyarılar çocuklar için oldu.

ÇOCUKLAR İÇİN UYARI

Uzun süreli Kovid ile İngiliz medyasında yer alan haberlere göre 400 bin yetişkin son bir yıldır savaş veriyor. Fakat son yapılan araştırmalar sonucunda çocukların da etkilendiğini ortaya koyan ilk kanıtlar bulundu. Uzun süreli Kovid’in 2-11 yaş aralığında 11 bin çocukta ve 12-16 yaş arası 23 bin çocuğu etkilediği, Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan bir ankette görüldü.

BU 4 BELİRTİYE DİKKAT

Bilim insanları bu çalışmalar kapsamında uzun süreli Covid’e yakalanan çocuklarda yaygın olarak 4 semptomun görüldüğünü söyledi.

İşte uzun Covid geçiren çocuklarda görülen 4 belirti…

Ülkenin önde gelen eğitim kurumları arasında yer alan King’s College’da görev yapan araştırmacıların yapmış olduğu çalışmada, Zoe Covid Study uygulamasına giriş yapan 5-17 yaş arasındaki 1.734 çocuktan alınan veriler kullanıldı.

Araştırmacıların gözlemlediği sonuçlarda %84’ünün yorgunluk, %78’inin baş ağrısı, %78’inin koku kaybı ve %74’ünün boğaz ağrısı yaşamadığı ortaya çıktı. 8 hafta boyunca belirtileri yaşayan 25 çocuk içerisinde en yaygın belirtiler koku kaybı (%84), baş ağrısı (%80), boğaz ağrısı (%80) ve yorgunluk (%76) oldu.

GİZEMİ AYLAR SONRA ÇÖZÜLDÜ

Uzun süredir bilim insanları uzun Covid’in gizemini çözmek için araştırmalarını sürdürüyor. Uzmanlar araştırmaları sonucunda ‘Uzun Covid’ ile Epstein-Barr virüsü arasında bir bağlantı keşfetti.
‘Uzun Covid’ ile yeniden aktif hale gelen EBV (küresel nüfusun yaklaşık %90’ını enfekte ettiği düşünülen virüs) arasında İngiltere’de yapılan araştırmalar sonucunda güçlü bir ilişti tespit edildi.

Araştırmaları sürdüren bilim insanları Koronavirüsün aktif halde olmayan yada ‘gizli’ virüsleri yeniden etkinleştirebileceğini düşünüyor. Bu da Korona virüsü 18 ay boyunca atlatamayan kişilerin neden atlatamadıklarının cevabı olmuş oluyor. Uzun Covid’in nedeni diğer bir değişle vücutta yeniden aktive olan virüslerdir. Araştırmanın baş yazar Jeffrey Gold, ‘Test edilen uzun süreli Covid hastalarının üçte ikisinde EBV virüsünün pozitif olduğunu gördük. EBV DNA’sını saptamak için bir PCR testi eklendiğinde, birkaç hastada daha EBV virüsüne rastladık.’ İfadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku