Çalışan Annelere Büyük Destek! Ayda 3 Bin TL Alabilirsiniz! Teşvik Ödemeleri Başladı

0 35

Kadın çalışan sayısını arttırmak ve yeni işe girişleri desteklemek amacıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu her ay 3000 Türk Lirası çalışan anne desteği veriyor.

Çocuk sahibi olan, aynı zamanda yeni işe başlamak isteyen kadınları ilgilendiren bu proje ile kadın çalışan sayısında artış bekleniyor. Ayrıca özel ihtiyaç sahibi annelere ise ekstradan 50 euro fazladan ödeme yapılması planlanıyor. Gerekli şartları taşıyan anneler bu ödemeden faydalanabilecek.

Kimler Bu Teşvikten Yararlanacak?

Kayıtlı kadın çalışan istihdamını desteklemek amacıyla uygulanan projeden Ankara, İstanbul ve İzmir’de ikamet eden kadın çalışanlar yararlanabilecek. Ayrıca projeden yararlanmak için tam zamanlı ve sigortalı olarak bir işyerinde çalışmakta aranan şartlar arasında yer alıyor.

Projenin en önemli şartı işe bir çocuk bakıcısı kadını sigortalı olarak çalıştırmak zorundasınız. Çalıştırılan bakıcı kadının ise maaşı en az asgari ücret düzeyinde olması gerekiyor. Ayrıca çalışan bakıcı kadının yaklaşık 1.200 liralık sigortası anne tarafından yatırılması gerekiyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’de yaşayan ve bu şartlara uyan anneler bu teşvikten yararlanabilecek.

Çalışan Anne Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır?

Ankara, İstanbul ve İzmir’de çocuğuyla birlikte ikamet eden ve tam zamanlı çalışan tüm anneler projeye e-devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Desteğe başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan SSK’lı anneler başvuru yapabilecek.

Sınırlı kontenjana dayanan proje, çocuk 2 yaşına geldiği andan itibaren sonlandırılacak. Ve sisteme yeni anneler dahil edilecek. Bu sayede destekten çok sayıda kadın çalışanın faydalanması hedefleniyor. Kadın çalışan sayısını arttırmayı hedefleyen bu proje ile küçük yaşta çocuğu olupta, bu yüzden çalışamayan annelerin iş sektörüne kazandırılması hedefleniyor. Uygulama sayesinde anneler çocuklarının emin ellerde olduğunu bilerek, daha rahat bir şekilde iş hayatındaki yerini alabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.